حکومت افغانستان از افزایش تلفات غیرنظامی توسط مخالفان مسلح ابراز نگرانی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حکومت افغانستان شامگاه پنج شنبه 17 اکتبر در رابطه به گزارش یوناما مبنی به افزایش تلفات افراد غیرنظامی در سال جاری در این کشور ابراز نگرانی کرد.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان با نشر اعلامیه ای نوشت: «دولت جمهوری اسلامی افغانستان از گزارش اخیر یوناما در مورد تلفات ملکی در ربع سوم سال جاری اطلاع حاصل نموده، از یافته های آن مبنی بر افزایش تلفات ملکی توسط نیروهای مخالف دولت اظهار نگرانی می نماید».

در ادامه این اعلامیه ذکر شده: «در مقابل دشمنی که حملات مسلسل علیه اهداف ملکی را انجام می دهد، ما گام های استواری را به منظور حفاظت از مردم، کاهش تلفات ملکی در جریان در گیری ها و ارائه کمک ها به بازماندگان ملکی و بیجاشدگان بر میداریم».

از سوی دیگر، گروه طالبان نیز با نشر اعلامیه ای در مورد گزارش یوناما مبنی به افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان نوشت: «گزارش تلفات غیرنظامیان توسط یوناما جانبدارانه و تلاش برای تبرئه آمریکا است».

کشته شدن بیش از 2500 غیرنظامی در سال جاری

نمایندگی سازمان ملل متحد(یوناما) در کابل پنج شنبه 17 اکتبر اعلام کرد، در سال جاری میلادی بیش از دو هزارو 500 غیرنظامی در افغانستان کشته شدند.

یوناما با نشر گزارشی نوشت: «در مجموع در 9 ماه اول سال 2019 ، یوناما 8239 مورد تلفات افراد ملکی( 2563 کشته و 5676 زخمی) را به ثبت رسانده است که مشابه با میزان بلند آسیبی می باشد که افراد ملکی افغانستان در دوره 9 ماهه از سال 2014 تا کنون تجربه نموده اند. یوناما در ربع اخیر، ارقام بی‌سابقه ای از تلفات افراد ملکی را به ثبت رسانده است».

در این گزارش آمده، تلفات تائید شده افراد غیرنظامی از اول ماه جولای تا 30 سپتامبر در مقایسه با دوره مشابه سال 2018 ، چهل و دو درصد افزایش یافته است.
در این گزارش ذکر شده است: «از سال 2009 که یوناما به صورت سیستماتیک کار ثبت تلفات افراد ملکی در افغانستان را آغاز نموده، در ماه جولای بلند ترین رقم تلفات افراد ملکی در یک ماه را به ثبت رسانده است».

تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان گفته است: «سطح بالای ارقام تلفات افراد ملکی به وضوح نشان می دهد که نیاز است تا تمام گروه های ذیدخل به حفاظت از افراد ملکی توجه بیشتری داشته باشند و در جریان عملیات های جنگی، روش هایشان را بازنگری نمایند».

وی اضافه کرد: «آسیبی که به افراد ملکی از اثر جنگ در افغانستان وارد شده است، نشان دهنده اهمیت گفتگوهای صلحی است که منجر به آتش بس و یک توافق سیاسی دائمی برای پایان جنگ می گردد؛ راه دیگری وجود ندارد. تلفات افراد ملکی به هیچ وجه قابل قبول نیست، مخصوصا در شرایطی که باور شایع این است که برای جنگ در افغانستان، هیچ راه حل نظامی وجود ندارد».

یوناما علاوه کرد، در جریان 9 ماهی که در گزارش تحت پوشش قرار گرفته است، استفاده ترکیبی از مواد تعبیه شده انفجاری انتحاری و غیر انتحاری، عامل اصلی تلفات افراد ملکی بوده است، که 42 درصد مجموع تلفات افراد ملکی را تشکیل می دهد. درگیری های زمینی دومین عامل اصلی تلفات افراد ملکی 29 درصد، به تعقیب آن حملات هوایی 11 درصد می باشد که باعث کشته شدن اکثر افراد ملکی در این دوره گردیده است.

فیونا فریزر رئیس بخش حقوق بشر یوناما گفته است: «تاثیر جنگ افغانستان بر افراد ملکی وحشتناک است، هر رقم تائید شده (تلفات افراد ملکی) یک انسان است، خویشاوند، مادر، پدر، دختر و پسر کسی است. ملل متحد به کار دادخواهی اش با تمام گروه های درگیر در جنگ تا زمانی که ارقام کشته و زخمی شدگان افراد ملکی به صفر برسد، ادامه خواهد داد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید