برغم توافق آتش‌بس در سوریه درگیری وتیراندازی در «راس‌العین» ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع خبری روز جمعه 18 اکتبر اعلام کردند که برغم اعلام آتش‌بس در شمال سوریه و تایید آن از سوی ترکیه و نیروهای کرد در شمال این کشور، اما صدای شلیک گلوله در «راس العین» همچنان شنیده می‌شود.

خبرگزاری رویترز بامداد روز جمعه گزارش داد که صدای انفجارهای مهیب و تیراندازی در منطقه «راس العین» هنوز هم شنیده می‌شود.

دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده بود، بعد از اینکه جنگنده‌های ترکیه روستا‌های منطقه را قبل از توافق آتش‌بس بین آمریکا و ترکیه بمباران کردند، آرامش شکننده و نسبی بر محور‌های خطوط تماس در اطراف شهرک «عین عیسی» در شمال شهر رقه برقرار شده است.

در این راستا نیرو‌های دموکراتیک سوریه پنج‌شنبه آغاز اجرای آتش‌بس بین ترکیه و آمریکا در شمال شرق سوریه را اعلام کردند.

روز گذشته در پی دیدار پنس معاون وزیر خارجه آمریکا با رجب طیب اردوغان، خبرگزاری‌ها از توافق بر سر آتش‌بس میان ترکیه و نیروهای کرد و متوقف کردن عملیات نظامی خبر دادند.

طبق منابع ترک و سوریه دمکراتیک، دو طرف توافق کردند 5 روز آتش بس اعلام کنند تا «سوریه دمکراتیک» نیروهای خود را از مناطق درگیری خارج کنند.

دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داد که با وجود توافق آتش بس درگیری و بمباران در «راس العین» و «عین عیسی» هنوز ادامه دارد.

این نهاد حقوق بشری سوری که مقر آن در بریتانیا است در گزارشی اعلام کرد، ترکیه و جناح‌های مسلح وفادارش روز گذشته و شامگاه پنجشنبه به حملات موشکی به شهر راس العین ادامه دادند.

دیدبان حقوق بشر سوریه اما در عین حال تاکید کرد که از زمان اعلام آتش بس جنگنده‌های ترکیه بمباران مواضع کردها در روستاهای این منطقه را متوقف کردند.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوری بسیاری از محورهای درگیری در حومه شهر «عین عیسی» در شمال شهر رقه امروز آرام است.

روز گذشته ترکیه و ایالات متحده توافق کردند که به مدت 120 ساعت آتش‌بس برقرار شود تا نیروهای سوریه دمکراتیک از منطقه نزدیک مرز ترکیه خارج شوند.

در پی این توافق ترکیه متعهد شد تا عملیات نظامی خود را متوقف کند و در عوض ایالات متحده نیز تحریم‌های در نظر گرفته علیه ترکیه را لغو کند.

از سوی دیگر نیرو‌های سوریه دمکراتیک، اعلام کردند، این آتش‌بس از ساعت 10 شب به وقت محلی شروع شد. این گروه متعهد به رعایت آتش‌بس شده و امیدوار بود دولت ترکیه نیز به آن پایبند باشد.

امجد عثمان، سخنگوی شورای دموکراتیک سوریه نیز اعلام کرد، در حال حاضر تلاش برای نشان دادن واکنش مناسب به توافق ترکیه و آمریکا در حال انجام است.

وی افزود، رهبران کرد سوریه قبل از ارائه پاسخ مناسب به توافق ترکیه و آمریکا تماس‌های متعددی را با هم برقرار کردند.

واشنگتن طی توافقی با آنکارا توافق آتش‌بس در شمال شرق سوریه و آغاز خروج نیرو‌های کرد از منطقه مذکور را اعلام کرد.

دیده بان حقوق بشر سوریه پیشتر از هدف‌گیری‌های متقابل با سلاح‌های سنگین و خمپاره بین نیرو‌های ترکیه و نیرو‌های قسد در محور‌های صولان، بغدیک و هولاقی در شرق عین العرب خبر داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size