اعلام آمادگی نیروهای سوریه دمکراتیک برای پایبندی به توافق آتش‌بس با ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مظلوم عبدی فرمانده نیروهای سوریه دمکراتیک شامگاه پنجشنبه 17 اکتبر 2019 آمادگی نیروهایش جهت پایبندی به توافق آتش‌بس اعلام شده در پی گفت و گوهای آنکارا میان مقامات ترکیه و معاون رئیس جمهوری آمریکا را اعلام کرد.

ترکیه که از هفته گذشته حمله نظامی‌اش را با هدف دور ساختن جنگجویان مسلح کُرد از مناطق شمال شرق سوریه آغاز کرده بود روز پنجشنبه پس از گفت‌وگوهای میان مقامات بلندپایه این کشور با هیأتی آمریکایی به ریاست مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا با متوقف کردن درگیری‌ها و اعلام آتش‌بس موافقت کرد.

به گزارش فرانس پرس در پی گفت‌وگوهای آنکارا میان مقامات ترک و معاون رئیس جمهوری آمریکا، ترکیه پذیرفت تا حمله به شمال شرق سوریه که از زمان آغاز تاکنون توانسته طی آن مناطقی مرزی به طول 120 کیلومتر را به کنترل درآورد را متوقف کند.

از طرفی مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه اما گفت که تخلیه مناطق مرزی از «تروریستها» شرط اجرای توافق آتشبس است. او یادآور شد که ترکیه عملیات نظامی را لغو نکرده است.

در همین راستا مظلوم عبدی فرمانده نیروهای سوریه دمکراتیک در تماسی تلفنی با شبکه کُردی «روناهی» گفت:« ما آماده پایبندی به توافق آتش‌بس هستیم».

عبدی در ادامه گفت که آتش‌بس اعلام شده شامل مناطقی در امتداد میان رأس العین در شمال استان حسکه و تل ابیض در شمال شهر الرقه است جایی که عملیات نظامی ترکیه در جریان بوده است .

او همچنین گفت که در چارچوب توافق آتش‌بس اعلام شده از سوی ترکیه سرنوشت دیگر مناطق اما مورد بحث واقع نشده است.

این فرمانده کُرد نیروهای سوریه دمکراتیک گفت ایالات متحده آمریکا «مسئول عدم وقوع تغییر دموگرافی در منطقه، و علاوه بر آن بازگشت ساکنان به خانه‌هایشان است».

یورش نظامی ترکیه به شمال سوریه که از 9 ماه اکتبر جاری آغاز شده منجر به فرار و آوارگی 300 هزار نفر شده است.

آنکارا هدف از یورش نظامی‌اش به شمال سوریه را ایجاد منطقه حائل امن برای اسکان بخشی از 3.6 میلیون پناهجوی سوری اعلام کرد که از خطر جنگ به خاک این کشور پناه برده‌اند.

مایک پنس معاون رئيس جمهوری آمریکا در آنکارا و پس از انجام گفت‌وگوهایی با اردوغان رئیس جمهوری ترکیه که واشینگتن کشورش را به اعمال تحریم‌های سختگیرانه‌ای تهدید کرده بود به خبرنگاران و در اشاره به یگانه‌ای مدافع خلق کُرد گفت « طی 120 ساعت، تمامی عملیات‌های نظامی به حالت تعلیق در می‌آید تا اینکه عملیات نظامی در پی این عقب‌نشینی به طور کامل متوقف شود».

از سویی توافق آتش‌بس اعلام شده عقب‌نشینی نیروهای کُرد را تا عمق 32 کیلومتری مشخص کرده بدون اینکه امتداد این منطقه را مشخص کند.

اردوغان رئیس جمهوری ترکیه پیشتر گفته بود در نظر دارد تا کنترل خود بر منطقه‌ای به امتداد 480 کیلومتر از مرزهای عراق تا شرق رود فرات که همان کل منطقه تحت کنترل جنگجویان کُرد است، را گسترش دهد.

از زمان آغاز حملات نظامی ترکیه نیروهای این کشور نواری مرزی به طول 120کیلومتر میان مناطق رأس العین و تل أبیض را به کنترل درآوردند. عمق منطقه تحت کنترل نیروهای ترکیه در یکی از نقاط تا بیش از 30 کیلومتر می‌رسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید