هشدار شورای امنیت درباره خطر فرار داعشی‌های بازداشتی در شمال سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت سازمان ملل متحد شامگاه چهارشنبه 16 اکتبر 2019 ضمن هشدار نسبت به خطرات وخامت اوضاع انسانی در شمال شرق سوریه اعلام کرد با نگرانی احتمال فرار جنگجویان داعشی بازداشتی در این مناطق را دنبال می‌کند.

شورای امنیت سازمان ملل در جلسه روز چهارشنبه خود هیچ اشاره ای به حمله نظامی ترکیه به کردهای سوری در منطقه شرق این کشور که از یک هفته پیش آغاز شده نکرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد طی انعقاد دومین نشست غیر علنی‌شان از زمان آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، با یکدیگر توافق کردند.

ادامه عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه که تاکنون منجر به فرار ده‌ها هزار تن از افراد غیرنظامی شده نگرانی‌هایی را نزد اعضای شورای امنیت سازمان ملل درباره سرنوشت هزاران تن از جنگجویان داعشی و احتمال فرارشان از زندان‌های تحت کنترل کُردها در شمال سوریه مطرح کرده است.

این در حالی است که سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد از ترکیه خواست تا حمله نظامی‌اش را در شمال شرق سوریه متوقف کرده و فورا آتش‌بس اعلام کند.

از سویی سفیر روسیه در سازمان ملل متحد گفت، ترکیه به مسکو اطمینان‌خاطر داده که در یورش نظامی به شمال شرق سوریه به یکپارچگی سرزمینی این کشور احترام بگذارد.

از سویی دیگر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در بخشی از سخنانش در کنفرانسی خبری در کاخ سفید گفت که اعمال تحریم‌های آمریکایی علیه ترکیه نقشی بهتر از گزینه جنگ در منطقه را بازی می‌کند.

او در ادامه به این موضوع اشاره کرد که ایالات متحده آمریکا به انجام گفت‌وگوها درباره اوضاع سوریه، کمک خواهد کرد.

شایان ذکر است که قرار است امروز پنجشنبه مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا در رأس هیأتی آمریکایی شامل مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در آنکارا گفت‌وگوهایی را با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه انجام دهند.

قرار است هیأت آمریکایی و مقامات ترک درباره یورش نظامی آنکارا به شمال سوریه و با هدف برقراری آتش‌بس و اجبار نیروهای ترکیه به عقب‌نشینی از این مناطق به رایزنی بپردازند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید