رويترز به نقل از مقام عراقی : حشد الشعبی وابسته به ايران مسئول قتل تظاهر کنندگان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه 17 اکتبر در گزارشی اختصاصی به نقل از 2 منبع ارشد امنیتی در عراق نوشت ، شبه‌نظامیان «حشد الشعبی» مورد حمایت ایران عامل قتل تظاهرکنندگان عراقی در جریان اعتراض‌های اخیر در این کشور بوده است.

طبق این گزارش دو مقام امنیتی عراقی به رویترز گفتند، جناح های تحت حمایت ایران با قرار دادن تک‌تیراندازان بر پشت بام‌ها تظاهر کنندگان معترض عراقی را مستقیم هدف قرار داده و آنها را از پای در می‌آوردند.

این خبرگزاری با اشاره به سرکوب خونین تظاهرات گسترده اوئل ماه اکتبر جاری در بغداد و برخی شهرهای عراق که از سال 2003 تاکنون بی سابقه بوده است، نوشت در این اعتراضات بیش از 100 نفر کشته و حدود 6000 نفر زخمی شدند.

گفتنی است که تظاهر کنندگان عراقی در این اعتراضات شعارهایی علیه ایران سر داده‌اند

آنها مقام‌های به گفته آنان «فاسد» در ساختار حکومت عراق را وابسته به ایران خوانده و خواستار خروج ایران از عراق شدند.

به گفته فعالان سیاسی عراقی بیکاری، فساد و ناتوانی دولت‌های فرقه‌گرا که بر اساس سهمیه‌بندی پست‌ها در میان احزاب خود از سال 2003 تاکنون بر کشور حکومت می‌کنند، در رساندن کمترین خدمات دولتی به مردم عاجز مانده‌ و این از مهمترین دلایل عمده این اعتراض‌ها بوده است.

تظاهرات ابتدا در بغداد برپا شد و سپس دامنه آن به سرعت به شهرهای نجف کربلا و دیگر شهرهای جنوب عراق کشیده شد.

بسیاری از عراقی‌ها از همان ابتدا ایران و گروه‌های وابسته به آن را به دست داشتن در قتل تظاهر‌کنندگان متهم کردند.

وزارت کشور دولت عراق در گزارش خود، اعلام کرد، دستان «خبیث» پشت این قتل عام بوده است اما خانواده‌های قربانیان روایت حکومت عبدالمهدی را قبول نکرده و آن را یک توجیه غیر قابل قبول تلقی کردند. اغلب عراقی‌ها دولت عبدالمهدی و عدم توانایی نهادهای دولتی در کنترل شبه نظامیان وابسته به ایران را مقصر قتل معترضان دانسته‌اند.

همچنین آیت الله علی سیستانی، مرجع تقلید شیعه در عراق، در اولین خطبه نماز جمعه پس از رویدادهای اخیر ضمن محکوم کردن قتل معترضان دولت این کشور را مقصر دانست.

او به دولت عبدالمهدی 2 هفته مهلت داد تا «عوامل کشتار» معترضان را شناسایی کند. اکنون اما خبرگزاری رویترز به نقل از دو مقام ارشد امنیتی عراق که نخواسته‌اند نام‌ آنها فاش شود، گزارش داد که تک‌تیراندازان «حشد الشعبی» وابسته به ایران در قتل عراقی‌های معترض دست داشته‌اند.

یکی از این 2 مقام‌ها امنیتی برای رویترز تاکید کرد، «شواهدی» وجود دارد که نشان می‌دهد این تک‌تیراندازان از «عناصر شبه‌نظامی» هستند که دستور خود را از فرمانده کل نیروهای مسلح عراق یعنی نخست وزیر نمی‌گیرند بلکه به فرمان مستقیم فرماندهان خود که به ایران بسیار وابسته هستند، می‌گیرند.

یکی از این منابع گفته است که این شبه‌نظامیان مسلح که نقابدار و جامه سیاه به تن داشتند توسط شخصی به نام «ابو زینب لامی» که مسئول بخش امنیتی «حشد الشعبی» است فرماندهی می‌شدند.

طبق این گزارش این افراد بسیار نزدیک به رژیم ایران، روز سوم برای سرکوب تظاهرات وارد عمل شدند، و با شلیک مستقیم به معترضان تعداد کشته‌شدگان را از 6 به 50 نفر رساندند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size