اقلیم کردستان عراق خبر دستگیری روح‌الله زم در اربیل را تكذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اقلیم کردستان عراق روز چهارشنبه 16 اکتبر، گزارش‌ شبکه عربی زبان «المیادین» نزدیک به ایران، مبنی بر بازداشت روح‌الله زم، مؤسس وب‌سایت آمدنیوز، در شهر اربیل پایتخت این اقلیم را تکذیب کرد.

به گزارش «کوردستان 24» وزارت داخله اقلیم کردستان عراق با انتشار بیانیه‌ای عنوان کرد «برخی از رسانه‌ها گزارش‌هایی درباره‌ دستگیری روح‌الله زم در اطراف شهر اربیل و نزدیک مرز «جمهوری اسلامی ایران» منتشر کرده‌اند که این خبر کاملاً تکذیب می‌شود».

روز چهارشنبه 16 اکتبر، «خبرگزاری فارس» به نقل رسانه لبنانی «المیادین» نزدیک به ایران نوشت «روح‌الله زم پس از ورود به بغداد به نزدیک مرز ایران در اربیل رفته و در آنجا دستگیر شده است.»

پیشتر سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی فرانسه عنوان کرد «روح‌الله زم بر پایه‌ برگه‌ی سفر او در ساعت 16 و 25 دقیقه روز یازدهم اکتبر، فرودگاه شارل دوگل پاریس را با پرواز کمپانی هواپیمایی اردن به مقصد امان ترک کرده و پس از یک ساعت و 20 دقیقه توقف در فرودگاه این شهر با پرواز دیگر همین شرکت هواپیمایی عازم بغداد شده است. هواپیمای او در ساعت 50 دقیقه‌ی بامداد روز شنبه 12 اکتبر در فرودگاه بغداد به زمین نشسته و ظاهراً همان هنگام از سوی مأموران اطلاعات سپاه پاسداران دستگیر شده است.»

بلیت رفت‌و‌برگشت روح‌الله زم از سوی دولت فرانسه منتشر شده است.

وب‌سایت خبری «رادیو فرانسه» در این‌باره نوشت «سرویس‌های امنیتی ایران روح ‌الله زم را به بهانه‌ دیدار با «آیت‌الله سیستانی» به بغداد کشانده و سپس او را بازداشت و به ایران منتقل کردند.»

دفتر «آیت‌الله سیستانی» نیز با انتشار بیانیه‌ای قرار ملاقات و ارتباط با مؤسس آمدنیوز را رد کرده است.

سپاه پاسداران ایران روز دوشنبه 14 اکتبر 2019 با انتشار بیانه‌ای اعلام کرد روح‌الله زم، بنیانگذار سایت آمدنیوز را در یک «عملیات اطلاعاتی غافگیرکننده» دستگیر کرده است.

در بیانیه سپاه پاسداران آمده که «سازمان اطلاعات سپاه، در این عملیات حرفه‌ای، هوشمندانه و چند وجهی با به کارگیری روش‌های نوین اطلاعاتی و شگردهای ابتکاری، سرویس‌های بیگانه را مدیریت و فریب داد» و روح‌الله زم را دستگیر کرد.

در این بیانیه زم متهم «عملیات روانی گسترده‌ای برای اختلاف افکنی در ارکان نظام اسلامی، ایران هراسی، دروغ پردازی، القای شبهه در نسل جوان نسبت به عقاید و باورهای دینی و تبلیغ و فراهم‌سازی زمینه‌های اقدامات خشونت بار و تروریستی؛ ایجاد آشوب و ناآرامی در کشور را اداره می‌کرد.»

زم پیش از این پیام‌های صوتی حاوی تهدیداتی از سوی ایران دریافت و آنها را منتشر کرده بود. او در آن زمان نوشت که «افراد قابل اعتمادی با من تماس گرفته و قسم خورده‌اند که سپاه قدس، وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه در عملیات مشترکی در پی ربودن او هستند تا شکاف‌های اطلاعاتی را از طریق ربودن یا کشتن او پر کنند.»

روح‌الله زم فرزند محمد‌علی زم، یکی از چهره‌های شاخص نظام است که ریاست چند نهاد فرهنگی را بر عهده داشت. روح الله زم هزاران سند محرمانه از اسناد را منتشر کرد که اسرار نظام ایران و فساد و جنگ قدرت درون نهادهای ایران فاش می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید