سفر مایک پنس و مایک پمپئو به آنکارا و بررسی «یورش نظامی ترکیه» به شمال سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا سه‌شنبه 15اکتبر 2019 اعلام کرد مایک پنس معاون رئیس جمهوری و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه به ترکیه خواهند رفت تا با مقامات این کشور درباره یورش نظامی آنکارا به شمال سوریه و امکان برقراری آتش‌بس در این منطقه مذاکره کنند.

به گزارش خبرگزاری‌ها ترامپ یک روز پس از تماس تلفنی‌اش با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و دعوت از او برای پایان دادن به حمله نظامی ترکیه علیه نیروهای کُرد در شمال سوریه، مجددا در اظهاراتی در کاخ سفید تاکید کرد و گفت:« خواهان آتش‌بس هستیم».

از سویی کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا روز پنج‌شنبه در آنکارا با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دیدار خواهد کرد.

ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرد در راستای تلاش برای «اعلام آتش‌بس‌ فوری و فراهم کردن شرایط برای رسیدن به راه حل از طریق گفتگو» مایک پنس معاون ترامپ در رأس هیأتی آمریکایی عازم ترکیه خواهد شد که این هیأت علاوه بر مایک پمپئو وزیر خارجه، شامل روبرت اوبراین مشاور امنیت ملی کاخ سفید و سفیر جمیس جیفری می‌شود.

بیانیه کاخ سفید همچنین افزود که مایک پنس روز پنج‌شنبه نشستی دوجانبه را با اردوغان برگزار خواهد کرد که طی آن مجددا تعهد ترامپ به پابرجا ماندن تحریم‌های اقتصادی اعمال شده بر ترکیه را تا رسیدن به راه حلی در این‌باره مورد تاکید قرار خواهد داد.

از سویی دونالد ترامپ توضیح داد که معاون او مایک پنس چنانچه ترکیه با آتش‌بس در شمال شرق سوریه موافقت نکند، اردوغان را به اعمال تحریم‌های اقتصادی بیشتری تهدید خواهد کرد.

ترامپ همچنین افزود:« شدیدترین تحریم‌هایی که می‌توانید تصور کنید را اعمال کردیم».

او در ادامه گفت:« چنانچه مشخص شود این تحریم‌ها تاثیرگذاری کافی نخواهد داشت ایالات متحده گزینه‌های دیگری را در دست دارد» که از جمله آن اعمال تعرفه‌های گمرکی سنگین بر واردات فولاد از ترکیه است.

ترامپ همچنین گفت: آنها (تُرک‌ها) مقادیر زیادی فولاد به ایالات متحده صادر می‌کنند. آنها درآمد‌های کلانی را از راه صادرات فولاد کسب می‌کنند. که با این وجود دیگر از این راه قادر به کسب درآمدهای کلان نخواهند بود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا دوشنبه اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، فرمان اعمال تحریم‌هایی علیه ترکیه را صادر کرده که تاکنون شامل دو وزارتخانه و 3 تن از وزرای این کشور شده تا رجب طیب اردوغان رئيس جمهوری این کشور را به «پایان فوری یورش» نظامی آنکارا به نیروهای کُرد در مناطق شمال شرق سوریه مجبور کند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا با صدور بیانیه‌ای گفت، این تحریم‌ها شامل وزارت‌خانه‌های دفاع، انرژی و همچنین وزرای انرژی، دفاع و وزیر کشور ترکیه است که از این پس از ورود به ایالات متحده و انجام هر گونه تعاملات مالی با دولار آمریکا منع می‌شوند، براساس این تحریم‌ها، اموال آنها در ایالات متحده در صورت وجود بلوکه خواهد شد.

این تحریم‌ها به موجب فرمانی اجرایی که به طور همزمان از سوی ترامپ امضا شده اعمال می‌شوند.

در این فرمان ترامپ مجوز اعمال تحریم‌ بر تعداد زیادی از مسئولان ترکیه‌ای را صادر کرد که در اعمالی نقش دارند که غیرنظامیان را در معرض خطر قرار داده و ثبات در شمال شرق سوریه را برهم می‌زند.

بنا به این بیانیه، دولت آمریکا به رهبری ترامپ در شرایط کنونی تصمیم گرفته تا اعمال این تحریم‌ها تنها علیه دو وزارتخانه و 3 وزیر ترکیه‌ای محدود بماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید