مجمع تشخیص مصلحت نظام: پالرمو «سی.اف.تی» رد شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، از رد شدن لایحه پالرمو و «سی. اف. تی» توسط شورای نگهبان خبر داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، دوشنبه 14 اکتبر 2019، یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد که «لایحه پالرمو و سی اف تی» توسط شورای نگهبان رد شده به شمار می آید.

غلامرضا مصباحی مقدم، تحریم‌های آمریکا را شامل حال هر گونه «دور زدن تحریم» دانست و «پالرمو و سی اف تی» را باعث «شناسایی راههای دور زدن تحریم» توسط آمریکا قلمداد کرد و گفت: «ما که نمی‌توانیم با دست خودمان تحریم‌ها را برای خودمان تشدید کنیم».

او صادرات و واردات غیرنفتی ایران در دوران تحریم را هر ساله حدود «4 میلیارد دلار» اعلام کرد و از فروش کمابیش نفت، بنزین و میعانات گازی خبر داد.

به گفته این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، تصویب «سی‌اف‌تی و پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام» به معنی جلوگیری از «فروش نفت و فرآورده‌های نفتی» توسط ایران و ممانعت از «دسترسی به منابع مالی حاصل از فروش آن» خواهد بود. او «تصویب این دو لایحه» را «غیرعاقلانه» توصیف کرد در حالی که ایران «با دور زدن تحریم‌ها» اداره می شود.

مصباحی مقدم، عدم پیوستن به این دو لایحه را «بی تاثیر بر اقتصاد ایران، مناسبات خارجی، داد و ستدها و نقل و انتقال پول» عنوان کرد.

او با رد اظهارنظر حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده مجلس ایران که توقف بررسی این دو لایحه را به معنی تایید شدن آن ها دانست، اعلام کرد که «مجمع تشخیص مصلحت نظام هیچ گونه اعلام نظری به مجلس ایران نکرد» و بر همین اساس، اگر یک سال از طرح یک موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نظام که باعث اختلاف بین مجلس ایران و شورای نگهبان شده، بگذرد؛ «نظر شورای نگهبان مبنا قرار می گیرد».

فلاحت پیشه، به تازگی از تبدیل شدن لایحه پالرمو به قانون خبر داده بود.

به گفته او از آنجا که شورای نگهبان لایحه پالرمو را به صورت صریح رد نکرد و فقط ایرادهای هیئت نظارت را ابلاغ کرده است، این لایحه بعد از پایان مهلت قانونی بررسی آن در مجمع تشخیص و نظر ندادن این نهاد، عملا تبدیل به قانون شده است.

مصباحی مقدم با اشاره به ایراد شورای نگهبان و قانونی نشدن لوایح مذکور توسط این شورا، همچنین نپرداختن مجمع تشخیص مصلحت نظام به این دو لایحه، گفت: «پس این دو لایحه مصوب نشده است».

او با استناد به نامه جواد لاریجانی، رئیس مجلس ایران که در آن اعلام کرده بود، «ایراد شورای نگهبان توسط مجلس برطرف نشده است» و خواستار تصمیم گیری مجمع تشخیص مصلحت نظام شده بود اظهار کرد: «پس این نامه نشان می‌دهد اشکال شورای نگهبان توسط مجلس شورای اسلامی برطرف نشده است».

گفتنی است، لایحه پالرمو، برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی و پولشویی تشکیل شده است. کشورهایی که این لایحه را تصویب می کنند، متعهد می شوند که اقداماتی را علیه جرائم سازمان‌یافته فراملی انجام دهند.

پیوستن جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون «پالرمو» این کشور را ملزم می‌کند تا قوانین و فرآیندهای کیفری‌اش را همسو با کنوانسیون، ترمیم و بازنگری کند و یا حتی در مواردی که رفتاری طبق قوانین ایران مجرمانه است، باید طبق ضوابط کنوانسیون پالرمو آن را جرم‌انگاری کند.

مخالفان پیوستن به این لایحه که اغلب از اصولگرایان هستند، تصویب آن را ابزاری در دست کشورهای قدرتمند برای اعمال فشار و سلطه بیشتر بر امور داخلی ایران محسوب می کنند.

از سوی دیگر، موافقان پیوستن به این لایحه، نگران تنبیهات بین المللی، اعمال تحریم‎های جدید علیه ایران و ایجاد مشکلات بیشتر هستند. محمدرضا باهنر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، خواستار پیوستن ایران به پالرمو به صورت شرطی شد و ایرادهای این لایحه را قابل اصلاح دانست.

محسن مجتهد شبستری، از روحانیون بانفوذ در ایران نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، در این باره گفت: «مقررات بین‌المللی یک ‌سری محاسن و یک‌سری معایب دارد. آن مقرراتی که با شرع و قانون اساسی ما نمی‌خواند، شرط می‌گذاریم که اجباری در رعایت آنها نداریم. با لحاظ این تحفظ لوایح را می‌پذیریم چون به مصلحت کشور بوده و برای دنیا هم خوب است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size