«قیس سعید» پیروز انتخابات ریاست جمهوری تونس شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تلویزیون دولتی تونس شامگاه یکشنبه 13 اکتبر اعلام کرد «قیس سعید» با کسب بیش از 75 درصد آراء رای دهندگان، برنده انتخابات ریاست جمهوری این کشور شد.

با اعلام خبر پیروزی «قیس سعید» هزاران نفر از هواداران او در مقابل مقرهای مبارزات انتخاباتی‌اش در تونس پایتخت و دیگر شهرهای این کشور تجمع کرده و نسبت به پیروزی کاندیدشان در این انتخابات به رقص و شادی پرداختند.

پیشتر مراکز نظر سنجی اعلام کرده بودند که نتایج اولیه غیررسمی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تونس، حکایت از پیروزی قاطع «قیس سعید» دارد.

در همین حال کمیسیون انتخابات تونس با اعلام اینکه روند شمارش همچنان ادامه دارد ، اعلام کرد که میزان مشارکت پس از بسته شدن بیش از 70 در صد از مراکز رای گیری به 57 درصد رسیده است.

برآورد آژانس افکارسنجی «سیگما کانسای» نشان می‌دهد که «قیس سعید» نامزد مستقل انتخابات دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تونس موفق شد 72.28 درصد از آراء را به دست آورد.

به گزارش منیه غانمی خبرنگار العربیه در تونس، نتایج غیر رسمی انتخابات دور دوم ریاست‌جمهوری تونس نشان می‌دهد که «نبیل القروی» حدود 27 درصد از آراء را از آن خود کرده است.

دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری تونس برای رقابت دو نامزد به نام‌های «قیس سعید» و «نبیل القروی» روز یکشنبه برگزار شد. این دومین انتخابات ریاست‌جمهوری از زمان سرنگونی رژیم «بن علی» در سال 2011 محسوب می‌شود.

قیس سعید در مناظره تلویزیونی که با القروی داشت، بر استقلال دستگاه قضایی و عدم دخالت احزاب در آن و ضرورت اجرای قانون برای همه تأکید کرد.

نبيل القروی بازنده انتخابات تونس
نبيل القروی بازنده انتخابات تونس

القروی که رهبری حزب «قلب تونس» را به عهده دارد تا چند روز قبل از انتخابات در زندان بود او به اتهام فساد مالی زندان شده بود، او برغم اینکه در زندان بود اما در انتخابات پارلمانی اخیر پیروز شد و پس از حزب النهضه در مرتبه دوم قرار گرفته است، پیش از این گفته بود. یک لیبرال دمکرات و یکی از شخصیت‌های مطرح در رسانه‌های تونس است. القروی با حزب اسلامگرای النهضه مخالف است و به راحت اعلام کرد که اگر در انتخابات پیروز شود، برای تشکیل دولت با النهضه ائتلاف تشکیل نخواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید