حمله شبه نظامیان وابسته به ایران به نیروهای سوریه دمکراتیک

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یکی از فرماندهان نیروهای سوریه دموکراتیک، شامگاه شنبه 12 اکتبر در تماس با العربیه گفت، شبه نظامیان مورد حمایت ایران همزمان با هجوم ترکیه، به نیروهای سوریه دمکرتیک حمله کردند.

این فرمانده میدانی کرد، گفت، شبه نظامیان وابسته به ایران از جبهه دیر الزور در جنوب سوریه، به نیروهای سوریه دموکراتیک حمله کردند.

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌های رسمی خود خواستار توقف عملیات نظامی ترکیه در شرق سوریه شده است.

در همین حال مظلوم عبدی یکی از فرماندهان نیروهای سوریه دمکراتیک گفته است : «نیروهای سوریه دموکراتیک از 9 تا 12 هزار زندانی داعشی در اردوگاه‌های ویژه نگهداری می‌کنند. اگر عملیات نظامی ترکیه ادامه پیدا کند، نیروهای کرد دیگر قادر به نگهداری این افراد داعشی نخواهند بود ناچار محل نگهداری داعشی ها را ترک خواهند کرد.

روز شنبه کردها در بسیاری از شهرهای مهم کشورهای اروپایی، آمریکا و سایر کشورها جهان تجمعاتی اعتراض‌آمیز علیه عملیات ترکیه برگزار کردند.

بسیاری از احزاب و شخصیت های سیاسی در اروپا ضمن ابراز همدردی با کردها، خواستار حمایت جامعه جهانی از کردهای سوریه شدند.

گروهی از فعالان سیاسی و اجتماعی کرد در ایران نیز با انتشار بیانیه‌ای خطاب به سازمان ملل و دولت‌های جهان و جامعه جهانی، اعتراض کرده و نگرانی شدید خود را از حمله نظامی ترکیه به کردها در شمال سوریه اعلام کرده‌اند.

احزاب سیاسی و فعالان کرد ایران در بیانیه‌های جداگانه‌ای حمله ترکیه به مناطق کردنشین در سوریه را نوعی نسل‌کشی علیه کردها تلقی کردند.

از سوی دیگر روز گذشته وزیران خارجه اتحادیه عرب پس از پایان نشست فوق العاده این اتحادیه در قاهره، حمله ترکیه به شمال سوریه را «تجاوزی آشکار» قلمداد کرده و خواستار کاهش سطح روابط دیپلماتیک کشورهای عربی با آنکارا و قطع همکاری‌های نظامی با ترکیه شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید