پوتین به العربیه: ما حمله به تاسیسات نفتی آرامکو را محکوم می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در یک مصاحبه اختصاصی با تلویزیون العربیه گفته است که مسکو حمله به تاسیسات نفتی سعودی، بدون در نظر گرفتن اینکه چه کسی پشت آن بوده است را به شدت محکوم می‌کند.

در این مصاحبه که در شهر سوچی و در آستانه سفر ولادیمیر پوتین به پادشاهی سعودی صورت می‌گیرد، رئیس جمهوری روسیه به روابط میان ریاض و مسکو و همچنین حمله «تروریستی» اخیر به تاسیسات نفتی آرامکو و تأثیر آن بر آینده بازارهای انرژی سخن گفته است. از پوتین در باره نقش مخرب ایران در منطقه و مسابقه تسلیحات نیز سئوال شد و او به این پرسش‌ها پاسخ داد.

محمد الطمیحی مجری برنامه‌های تلویزیونی العربیه در این مصاحبه سئوالات مهمی در باره اوضاع منطقه روابط روسیه و کشورهای عربی و مسائل صلح در منطقه را با رئیس جمهوری روسیه مطرح کرده است.

پیشتر اسکای نیوز عربی و «روشا تودی» نیز با ولادیمیر پوتین مصاحبه کردند.

در این مصاحبه پوتین به روابط دیرینه تاریخی میان سعودی و روسیه اشاره کرد و بر و تلاش وی برای گسترش روابط میان دو کشور تاکید کرد.

او گفت: «ما به پادشاهی سعودی به عنوان یک کشور دوست نگاه می‌کنیم. من با پادشاه و ولیعهد سعودی روابط بسیار خوبی برقرار کرده‌ام.

روابط ما عملاً از همه جنبه‌های اقتصادی و سیاسی در حال توسعه است».

پوتین بار دیگر حمله «تروریستی» به تأسیسات نفتی آرامکو در سعودی را محکوم کرد و گفت، روسیه از این که چه کسی پشت این حمله بوده است، آگاهی ندارد.

پوتین در باره حمله به آرامکو افزود:«پیشتر من گفتم و می‌خواهم تکرار کنم، مهم نیست که چه کسی در پشت این ماجرا قرار دارد، ما این نوع اقدامات را محکوم می‌کنیم. دقیقاً همان چیزی است که من گفتم. توضیحی بیشتر از این ندارم ، ما نمی دانیم. هنگام حادثه من از رئیس سرویس اطلاعات خارجی و وزیر دفاع روسیه معلومات خواستم و آنها گفتند ما اطلاعی در دست نداریم، ما نمی‌دانیم».

رئیس جمهوری روسیه با اشاره به اینکه «ناتو» به زیرساخت‌های مرزی روسیه نزدیک شده است تأكید كرد كه مسكو از ادامه گسترش فعالیت ناتو در نزدیکی مرزهایش نگران است.

پوتین گفت:«طبیعتا ما از حضور «ناتو» در نزدیکی مرزهایمان احساس خطر می کنیم که این خطر ما را تهدید می‌کند ».

او افزود:«ما بارها با اعضای ناتو صحبت کردیم آنها گفتند شما نگران نباشید ناتو دیگر فعالیت و رقابت نظامی با شما ندارد. ولی ما نگرانیم به هر حال ناتو یک پیمان نظامی مشترک است و ما از آن احساس خطر می کنیم».

مصاحبه کامل پوتین با العربیه روز یکشنبه 13 اکتبر ساعت 12 ظهر به وقت محلی دبی و ساعت 9 به وقت گرینیچ، از کانال تلویزیونی العربیه پخش خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید