شورای امنیت بیانیه‌ای که خواستار بازگشت ترکیه به دیپلماسی است را بررسی می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در حال بررسی پیش‌نویس بیانیه‌ای هستند که از ترکیه می‌خواهد حملات نظامی خود در شمال سوریه را متوقف کند و به رویکرد دیپلماسی و گفتگو با کردها روی آورد.

این اقدام شورای امنیت پس از آن اتخاذ می شود که این نهاد بین المللی روز پنجشنبه در تصویب بیانیه نهایی در مورد حمله ترکیه به سوریه ناکام ماند.

روز گذشته شورای امنیت برای بررسی حمله ترکیه به سوریه «پشت درهای بسته» تشکیل جلسه داد و در نهایت اعضای این نهاد با صدور بیانیه از اقدام ترکیه برای حمله به شمال سوریه ابراز نگرانی کردند.

در پی حمله ارتش ترکیه به مناطق کردنشین شمال سوریه در روز چهارشنبه 9 اکتبر، شورای امنیت یک نشست فوق‌العاده برگزار کرد.

نشست فوق‌العاده شورای امنیت برای بررسی عملیات نظامی ترکیه به سوریه که روز پنجشنبه و «پشت درهای بسته» برگزار شد، موفق به محکومیت ترکیه نشد.

خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌هایی که نخواستند هویت آنها فاش شود، گفته است بریتانیا، فرانسه، آلمان، بلژیک، و لهستان درخواست برگزاری این جلسه را ارائه کرده بودند.

سخنگوی سازمان ملل متحد، اعلام کرد، آنتونیو گوترش دبیرکل این نهاد بین‌المللی از تحرکات نظامی اخیر در مناطق شمالی سوریه به شدت ابراز نگرانی کرده است.

پانزده عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشست اضطراری روز پنجشنبه 9 اکتبر، که پشت درهای بسته برگزار شد، موفق نشدند بر سر متن بیانیه مشترک نهایی در مورد عملیات نظامی ارتش ترکیه در داخل مناطق کردنشین شمال سوریه به توافق برسند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پنج کشور بریتانیا، آلمان، فرانسه، بلژیک و لهستان – که روز چهارشنبه درخواست تشکیل جلسه روز پنجشنبه را برای بررسی حمله ترکیه ارائه کرده بودند، در بیانه‌ای مشترک از آنکارا خواستند به «اقدام نظامی یکجانبه» خود پایان دهد.

پنج عضو اروپایی شورا در بیانیه خود، که پس از ناکامی در تصویب بیانیه نهایی صادر شد، هشدار داده‌اند «عملیات خصمانه مسلحانه جدید در شمال شرق سوریه به تضعیف بیشتر ثبات کل منطقه می‌انجامد و به رنج غیرنظامیان و آوارگی بیشتر دامن می‌زند.»

در همین حال، به گزارش رویترز، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد به ترکیه هشدار داد اگر در عملیات نظامی خود در شمال و شمال شرق سوریه از غیرنظامیان آسیب‌پذیر منطقه محافظت یا پیکارجویان اسلامی را مهار نکند، با «پیامدهای» آن روبرو خواهد شد.

کلی کرفت پس از پایان جلسه شورای امنیت به خبرنگاران حاضر گفت، «عدم رعایت اصول در بازی، محافظت از مردم آسیب‌پذیر، عدم ارائه تضمینی که داعش نخواهد توانست از این اقدامات در جهت بازسازی خود سوء‌استفاده کند، تبعاتی در پی خواهد داشت.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید