سرکنسول ایران: در مرز ایران و عراق ارز تقلبی خرید و فروش می شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سرکنسول ایران در نجف، از خرید و فروش ارز تقلبی در مرز ایران و عراق خبر داد که توسط افرادی با هویتی ناشناس انجام می‌شود.

بر اساس گزارش رادیو اربعین، حمید مکارم با بیان اینکه در مرزهای شلمچه، چذابه، خسروی و مهران برخی از افراد با «هویت‌های نامشخص پول غیرمعتبر و دینار قلابی» به ایرانی‌ها می‌فروشند، از مسافران ایرانی که قصد سفر به عراق دارند خواست از «محل‌های معتبر» ارز مورد نیاز خود را تهیه کنند.

او با دادن هشدار به مسافران، از دولت عراق درخواست کرد این موضوع را حل و «افراد متقلب» را شناسایی و دستگیر کند.

این در حالی است که دولت عراق این روزها به شدت درگیر کنترل اعتراضات مردمی است که خواستار رفع نیازهای اولیه معیشتی خود هستند.

این اعتراضات، علیه عادل عبدالمهدی، رئیس جمهور عراق است که بارها در عرصه های بین المللی از جمهوری اسلامی پشتیبانی کرده است و خود نیز مورد تایید این نظام است تا جایی که رسانه های وابسته حکومت ایران، اعتراضات مردم عراق را ناآرامی می خوانند و سایر کشورهای همسایه که مخالف سیاست های این کشور هستند را به ایجاد آشوب و توطئه در عراق متهم می کنند.

علی خامنه ای، رهبر ایران، با اشاره به تظاهرات عراق، مردم این دو کشور را به هم متصل دانست که 《دشمنان》 سعی بر تفرقه بین آنها دارند اما نتوانستند.

تلفات بین رائران پیاده‌رو افزایش یافته است

سرکنسول ایران در نجف، جاده‌های عراق که به گفته او «باریک» هستند و حجم پیاده‌روی و خودرو که زیاد است را باعث افزایش تلفات میان افراد پیاده‌رو در عراق که به حریم جاده توجه نمی کنند، اعلام کرد.

مکارم به ایرانیانی که قصد مسافرت به عراق دارند اما هنوز حرکت نکرده اند، توصیه کرد که سفر خود را به پس از اربعین موکول کنند زیرا به گفته او «ظرفیت حمل‌ونقل، اسکان و اقامت محدود است».

او تاکید کرد که اگر تعداد مسافران به عراق از حد دو و نیم میلیون نفر بیشتر شود، قطعا «کمبودها خود را نشان می دهد».

سرکنسول ایران در نجف، تلویحا از مردم خواست در طول اربعین از مسافرت به عراق خودداری کنند و این کشور را مکانی توصیف کرد که درگیر «داعش، رژیم بعثی، جنگ و محرومیت» بوده و بنابراین مردم ایران خودشان باید سفرشان را «مدیریت» کنند و در طول سال و نه اربعین، به زیارت بروند.

گفتنی است، وزارت امور خارجه ایران نیز هفته گذشته، پس از شروع اعتراضات مردمی در عراق، از شهروندان خود خواست، سفر خود به این کشور را تا آرام شدن شرایط، به تاخیر بیاندازند و به هشدارهای مسئولین سیاسی و امنیتی اربعین توجه کامل داشته باشند.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، تردد زائران ایرانی از طریق دو پایانه مرزی شلمچه و چذابه، به دلیل آماده نبودن عراق برای پذیرش زائران به سختی در حال انجام و برای لحظاتی این دو پایانه مسدود شدند.

بر اساس این گزارش، رئیس پایانه مرزی چذابه اعلام کرد که وسایل نقلیه برای حمل و نقل زائران به شهرهای زیارتی با کمبود مواجه شده است.
او از درخواست طرف عراقی برای بسته شدن موقتی مرز خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید