عراق... 3 روز عزای عمومی و ایجاد برخی تغییرات در وزارتخانه‌های دولت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

درپی کشته شدن 110 تن از معترضین در جریان تظاهرات اخیر عراقی‌ها علیه، اوضاع بد معیشتی، بیکاری، افزایش بیش از حد فساد در نهادهای دولتی و تقسیم پست‌ها و امکانات اقتصادی کشور میان احزاب سیاسی مسلط بر قدرت که هفته گذشته در بغداد و شهرهای جنوب عراق برگزار شد، دولت این کشور، سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق در پیامی که چهارشنبه شب از تلویزیون رسمی عراق پخش شد، اعلام کرد از روز پنجشنبه تا روز شنبه در سراسر عراق، عزای عمومی خواهد بود.

عبدالمهدی همچنین گفت او تغییرات را در برخی وزارت‌خانه‌ها ایجاد خواهد کرد.

این اقدام به عنوان آخرین تلاش نخست وزیری عراق برای آرام کردن معترضان عراقی است که طی یک هفته اعتراضات خونین خواستار کناره رفتن احزاب سیاسی فاسد از نهادهای دولتی و تغییر بنیادین در دولت و نخبگان به گفته آنها فاسد مسلط بر نهادهای دولت عراق شده بودند.

عبدالمهدی همچنین تصریح کرد که کشور برای توسعه دموکراسی خود با یک چالش اجتماعی و سیاسی روبرو است.

نخست وزیر عراق با تأکید بر اینکه نیروهای امنیتی با نیت پاک و صادقانه برای محافظت از تظاهرکنندگان و اماکن عمومی مامور شده بودند، افزود: «ما دستورالعمل‌های دقیق صادر کردیم که از گلوله‌ و اسلحه گرم استفاده نشود».

او ادامه داد: «ما هم اکنون در کلیه مراکز امنیتی و مناطقی که حوادث در آن اتفاق افتاد تحقیقات مفصلی را انجام می دهیم تا افرادی که از قانون نافرمانی کرده و به سوی تظاهر کنندگان گلوله شلیک کردند را مجازات کنیم».

وی افزود: «ما در طی چند ساعت آینده اولین لیست از مقامات ارشد که دستشان به فساد آلوده است را برای محاکمه به دادگاه معرفی خواهیم کرد».

عبدالمهدی همچنین گفت تمام بازداشت شدگان این تظاهرات که مرتکب اقدام جنایی نشده باشند آزاد خواهند شد.

نخست وزیر عراق از بازگرداندن خانواده‌های عراقی به مناطقشان که در اثر جنگ با داعش از آن مناطق هجرت کرده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید