حوثی‌ها طی سال گذشته سی‌هزار مورد نقض حقوق بشر مرتکب شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع حقوق بشری روز پنج شنبه 10 اکتبر در گزارشی اعلام کردند، شبه‌نظامیان حوثی در صنعا و استان‌ها تحت کنترل خود، حدود 30 هزار مورد نقض حقوق را طی سال گذشته مرتکب شدند

طبق این گزارش این موارد نقض حقوق بشر که بیشتر در محیط آموزشی صورت گرفته، شامل قتل، تجاوز جنسی، آدم ربایی، بکارگیری كودكان برای جنگ و موارد دیگر نیز بوده است.

این گزارش فاصله زمانی میان 5 اکتبر 2018 تا 5 اکتبر 2019 را مورد بررسی قرار داده و توسط دبیرخانه حقوق بشر در صنعا منتشر شده است.

دبیرخانه حقوق بشر نهادی حقوقی وابسته به سازمان‌های حقوق بشر حقوقی است که موارد نقض حقوق بشر توسط حوثی‌ها را زیر نظر دارد.

در این گزارش به وضعیت اسف‌بار و بسیار غم انگیز سطح آموزش در صنعا و استان‌های تحت کنترل شبه نظامیان حوثی اشاره شده است.

گزارش از ترویج فرهنگ مرگ و تشویق گفتمان خشونت، سلاح و ویرانی در میان دانش‌آموزان توسط حوثی‌ها خبر داده است.

در همین حال محمد عسکر، وزیر امور حقوق بشر یمن، در مصاحبه‌ای با روزنامه «الشرق الأوسط» گفت: «افزایش نقض حقوق بشر «شبه نظامیان حوثی» در این کشور به مرزهای غیرقابل تصور رسیده است.»

او گفت، در دیداری که روز گذشته در واشنگتن با آندره براسیو، مدیر منطقه‌ای دیده‌بان حقوق بشر داشت، موضوع نقض مکرر حقوق بشر توسط حوثی‌ها را مورد بررسی قرار داد.

عسکر خاطرنشان کرد، «براسیو» تایید کرد که حوثی‌ها مرتکب مواردی از نقض حقوق بشر در محیط آموزشی از جمله قتل‌های فرا قانونی، اعدام، ضرب و شتم ، تهدید، آدم ربایی، ناپدید کردن اجباری افراد، شکنجه، حمله به اماکن آموزشی، بکارگیری کودکان در جنگ، تغییر برنامه درسی با هدف تغییر هویت ملی یمنی‌ها، شده‌اند.

محمد عسکر، وزیر امور حقوق بشر یمن گفت، او شیوه‌های نقض حقوق بشر از سوی حوثی‌ها از قبیل منفجر کردن منازل مخالفان، تخریب امکان عمومی و خصوصی، نقض حقوق زنان، ربودن و کشتن مخالفان روشنفکر و مین‌گذاری مناطق عمومی را به مدیر سازمان دیدبان حقوق بشر توضیح داده است.

عسکر در ادامه گفت : «من در جلسه‌ای که با مدیر منطقه‌ای دیده‌بان حقوق بشر داشتم در مورد نقض همه کنوانسیون‌ها و معاهدات بین المللی توسط حوثی‌ها، ضرورت تعهد حوثی‌ها به ابتدایی ترین اصول حقوق بشر مانند حق برخورداری از زندگی عادی و داشتن حقوق اجتماعی، اقتصادی و آزادی بیان بگفت و گو کردم.»

وزیر امور حقوق بشر یمن در پایان از جامعه جهانی و سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر خواست تا نقش خود را نسبت به واقعیت حقوق بشر در یمن ایفا کنند تا ناقضان حقوق بشر تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید