اردوغان در پیام تویتتری ارتش ترکیه را «سپاه محمدی‌» خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، شامگاه چهارشنبه در توئیتی که برای ادای احترام به ارتش این کشور نوشت سربازان کشورش «سپاه محمدی» خواند.

این توئیت که گفتمان اسلامگرایی سیاسی را ترویج می‌کند جنجال بزرگی را در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخت. برخی منتقدان رجب طیب اردوغان با انتقاد از اینگونه توئیت‌ها رئیس جمهور ترکیه را به تناقض گویی متهم کردند.

منتقدان اردوغان می گویند اردوغان با بکارگیری واژه مذهبی الهام گرفته از تشکیلات اخوان المسلمین تلاش می کند تا مسلمانان و عرب‌ها را قانع کند که او برای حمایت کشور ترکیه وسوری‌های مسلمان از خطر تروریست و کردها که از سوی آمریکا و غرب حمایت می‌شوند، وارد کارزار شده است تا مانند خیلی از رهبران جنگ‌ها در تاریخ با دادن جنبه حق و باطل به حمله نظامی به خاک سوریه اشغالگری خود را توجیه کند.

«سپاه محمدی»

اردوغان در یک توئیت به عربی خطاب به ارتش ترکیه نوشت:«من پیشانی همه شما افراد ارتش را بوسه می‌کنم شما قهرمانان «سپاه محمدی» که عملیات «سرچشمه صلح» شرکت کرده‌اید، برای همه شما آرزوی موفقیت می کنم کما اینکه از کسانی که در این عملیات در کنار ترکیه بودند نهایت تشک را دارند.

اردوغان واژه «سپاه محمدی » را در زبان ترکی نیز بکار برد . اما اردوغان در بکارگیری واژه ها در صفحه انگلیسی توئیتر خود هیچ اسمی از «ارتش محمدی» نیاورد بلکه حتی شبه نظامیان اسلامگرای سوری وابسته به ترکیه را «ارتش ملی سوریه » نامید. چون اردوغان خوب می داند که کشورهای غربی چقدر از شبه نظامیان اسلامگرای تندرو که در سوریه فعالیت می کردند، متنفر هستند.

ایدئولوژیک متعصب یا عملگرا؟

در همین راستا ایریک جان زوشر نویسنده و پژوهشگر و کارشناس در امور ترکیه، نوشت، گفتمان ایدئولوژی اردوغان با هدف بسیج عمومی ترک‌ها برای غرب تکان دهنده است.

این نویسنده در مقاله‌ای در باره اوضاع ترکیه نوشت، طی سال‌های گذشته، محافل سیاسی و افکار عمومی در اروپا و ایالات متحده از شیوه گفتمان رئیس جمهوری رجب طیب اردوغان و توصیف غرب به عنوان دشمن مسلمان در سخنرانی‌هایش برای مردم عامی ترکیه، شوکه شده بودند.

ده‌ها سال سیاست مداران و اندیشمندان غرب به ترکیه به دیده متحدی قوی در برابر اتحاد جماهیر شوروی و کشوری مدرن در خاورمیانه نگاه می‌کردند اما با سرنگون شدن اتحاد جماهیر شوروی اوضاع تغییر کرد.

آیا گفتمان ضد غربی اردوغان یک ابزار سیاسی برای بسیج کردن هوادارانش در ترکیه است یا با هدف اعمال فشار بر غرب، یا واقعا یک باور عمیق ایدئولوژیکی برای اوست؟.

گفتنی است که این نخستین باری نیست که اردوغان ارتش ترکیه را «سپاه محمدی» می نامد، بلکه در سال 2016 پس از کودتای ناکام او نیروهای ترکیه که در توطئه کودتا شرکت نکرده بودند را سپاه محمدی خواند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید