به دنبال اعتراض مسکو ايران اتهام جاسوسی به روزنامه‌نگار روس را پس گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سخنگوی دولت ایران روز دوشنبه 7 اکتبر اعلام کرد، بازداشت « یولیا یوزیک » روزنامه نگار روسی به دلیل مشکل ویزا صورت گرفته است و به اتهام جاسوسی نیست.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از ایسنا، علی ربیعی گفته است، بازداشت روزنامه نگار روسی تنها به دلیل مسئله ویزا است و این موضوع پرونده او از سوی مقامات مربوطه در ایران در اسرع وقت بررسی و روشن خواهد شد.

از سوی دیگر کاخ کرملین نیز امروز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد، روزنامه نگار روسی به زودی آزاد خواهد شد.

مسکو هفته گذشته پس از بازداشت خبرنگارش توسط مقامات امنیتی تهران سفیر ایران در مسکو را فراخواند و اعتراض شدید خود را تقدیم وی کرد.

همچنین دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین در مصاحبه‌ای به خبرنگاران گفت: «ما نسببت به بازداشت روزنامه نگاران روسی ابراز ناراحتی و نگرانی می کنیم و آن را امری غیرقابل قبول می دانیم؛ امیدواریم روزنامه نگار ما به زودی آزاد شود و طرف روسی توضیحات لازم در باره این اقدام را بدست آورد».

در پی هشدار روسیه ایران قول داد به پروندۀ «یولیا یوزیک، تبعه روس که به اتهام جاسوسی برای اسرائیل در ایران بازداشت شده بود، «به سرعت رسیدگی» کند.

جمهوری اسلامی ایران اما اکنون می‌گوید که اتهام تبعه روس جاسوسی نیست بلکه «در حوزه مسائل مربوز به ویزا بوده» است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران، با اظهار این مطلب گفته است :«پرونده مربوط به تخلفات این خانم در زمینه ویزا و سایر تخلفات بوده و به زودی رسیدگی و تعیین تکلیف می شود».

ربیعی افزوده است : «اساساً پرونده ایشان پرونده معاونت ضدجاسوسی نبوده است. اینکه ایشان خبرنگار، تاجر یا گردشگر بوده نمی‌دانم اما تخلفات در این زمینه و در حوزه ویزا بوده و به سرعت رسیدگی می شود».

سخنگوی دولت ایران اما توضیح نداده است که «سایر تخلفات» یولیا لوزیک، چه بوده و چگونه در کمتر از یک هفته اتهام جاسوسی او برای اسرائیل به «مشکل ویزا و سایر تخلفات» تقلیل یافته است.

یولیا لوزیک همکار شماری از نشریات روسیه از جمله هفته نامۀ آمریکایی نیوزیوک به زبان روسی بوده است. این خبرنگار روس پنجشنبه گذشته در هتل محل اقامت خود در تهران به اتهام جاسوسی برای سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل دستگیر و زندانی شد. در پی این اقدام وزارت امور خارجۀ روسیه سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو را احضار و خواستار توضیحات لازم درباره این دستگیری و رعایت دقیق حقوق شهروند روس شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size