هشدار مجدد ایران به اروپا: به «نقطه پایان تعهدات فنی» توافق هسته‌ای نزدیک می‌شویم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز شنبه 5 اکتبر 2017 هشدار داد که اگر اروپایی‌ها تغییر روش ندهند ایران به «نقطه پایان تعهدات فنی» توافق هسته‌ای سال 2015 نزدیک شده است.

بهروز کمالوند، با اشاره به اینکه ایران از اروپاییان قطع امید کرده است، گفت:«امیدواریم که اروپایی‌ها به زودی تغییر روش بدهند و اگر چنین نکنند ممکن است ما به نقطه پایان تعهدات فنی نزدیک شویم».

به گزارش ایسنا، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگو با شبکه العالم، پیرامون گام سوم کاهش تعهدات برجامی گفت: «عملا ما در حوزه فنی به انتهای کار رسیده‌ایم به جز موضوع فردو و مسائل سوخت مصرف شده چیز دیگری باقی نمی‌ماند».

او افزود: «طرف مقابل متوجه جدیت جمهوری اسلامی ایران شده است از همین رو انتظار ما این است که آن‌ها تردیدهای خود را کنار بگذارند زیرا پیام‌های ما روشن، واضح و قوی هستند و امیدواریم تاثیر لازم را بر طرف مقابل به خصوص اروپاییان بگذارند».

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: «ما از اروپاییان قطع امید کردیم اما اروپایی‌ها باید تلاش کنند تا به تعهداتشان عمل کنند زیرا ادامه برجام با این مسیر بی معنا خواهد بود. در هر صورت ما امیدواریم که به زودی تغییر روش بدهند و اگر چنین نکنند ممکن است ما به نقطه پایان تعهدات فنی نزدیک شویم».

کمالوندی در ادامه درباره بازطراحی راکتور آب سنگین اراک بیان داشت: «انگلیسی ها در قرارداد آب سنگین اراک کوچر هستند اما قرارداد با چینی ها است که پیشرفت آن بد نبوده است اما ما رضایت کامل نداریم، به نظرم باید بتوانیم با چینی‌ها سرعت ببخشیم اما انگلیسی ها هم در تامین تجهیزات ابراز آمادگی کردند که در این مورد به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم.»

او درباره سفر کرونل فروتا مدیرکل موقت آژانس به ایران گفت: «نقش آژانس منعکس کننده اقدامات است و طبیعتا در جریان بودند که قرار است گام سوم اجرا شود و در گزارش های آژانس هم مشخص است که ما به تعهدات‌مان پایبند بوده‌ایم.»

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پایان خاطرنشان کرد: «اقدامات ما در صورت پایبندی اروپا به تعهداتش برگشت‌پذیر است».

ایالات متحده آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای ایران اعلام کردتوافق هسته‌ای سال 2015 نتوانست جلوی دخالت‌های ایران در منطقه را بگیرد و فعالیت اتمی و موشکی این کشور را محدود کند. واشینگتن خواستار یک توافق جدید است.

کشورهای اروپایی نیز اخیر ا اعلام کردند که توافق هسته‌ای سال 2015 باید تعدیل شود.اما ایران هر گونه مذاکره یا تعدیل را به برداشتن تحریم‌های آمریکا علیه تهران مشروط کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size