خروج حزب «پیشرفت و سوسیالیسم» از ائتلاف «عدالت وتوسعه» به نفع اپوزیسیون مراکش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حزب «پیشرفت و سوسیالیسم» مراکش (PSP) با اکثریت قریب به اتفاق اعضایش، روز جمعه 4 اکتبر از ائتلاف تحت رهبری حزب اسلامگرای «عدالت و توسعه» کنار رفت.

به گزارش رویترز پس از جلسه کمیته مرکزی حزب پیشرفت و سوسیالیسم در روز جمعه برای بررسی نحوه خروج از ائتلاف دولتی برگزار شد، این حزب روز سه شنبه هفته گذشته با اکثریت قریب به اتفاق اعضایش، به خروج از ائتلاف تحت رهبری حزب عدالت و توسعه رای داد.

در رای گیری روز سه شنبه از مجموع 275 رای اخذ شده، 235 رای به نفع خروج از ائتلاف حزب توسعه، 6 رای متنع و 35 رای نیز برای بقای در ائتلاف حکومتی رای دادند.

حزب پیشرفت‌ وسوسیالیسم، دلیل کناره‌گیری از ائتلاف دولتی را آماده سازی این حزب برای تغییرات و اصلاحات پیش‌روی مراکش اعلام کرد.

محمد ششم، پادشاه مراکش در سخنرانی به مناسبت بیستمین سالگرد به سلطنت رسیدن خود از سعد الدین عثمانی، نخست وزیر این کشور خواست به منظور«استحکام، بازسازی، مسئولیت‌پذیری در اداره کشور اصلاحاتی در سطح بالا در دولت جدید ایجاد کند.

نبیل بن عبدالله، دبیرکل حزب «پیشرفت و سوسیالیسم» دلیل کناره‌گیری این حزب به نفع اپوزیسیون را اینگونه بیان کرد « تصمیم به کناره‌گیری حزب از ائتلاف دولتی تصمیمی تنگ نظرانه یا از روی منافع حزبی نیست بلکه حزب ما ترجیح می‌دهد که نصف کرسی‌های پارلمان را داشته باشد اما دولت اصلاحاتی را بر اساس قانون اساسی جدید مراکش ایجاد کند».

او پیش از اعلام نتایج رأی‌گیری گفت: «ورود حزب متبوعش در اپوزیسیون باعث تقویت بیشتر این حزب و آماده شدن آن برای انتخابات سال 2021 خواهد کرد».

تحلیلگران بر این باورند که کناره گیری حزب پیشرفت و سوسیالیسم از دولت، کار سعد الدین عثمانی، نخست وزیر این کشور را برای یافتن متحدان جدید آسان می کند ، برخلاف آنچه که در سال 2016 برای دولت عبدالاله بن کیران به دلیل عدم توافق برخی از احزاب اتفاق افتاد، و در نهایت موفق به تشکیل دولت ائتلافی نشد.

دولت عثمانی پس از خروج وزیر بهداشت از حزب پیشرفت و سوسیالیسم، همچنان به رهبری اکثریت پارلمان ادامه خواهد داد.

گفتنی است که در جریان اعتراضات موسوم به بهار عربی در سال 2011، پادشاه مراکش بسیاری از اختیارات رسمی خود را به نخست وزیر واگذار کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید