نماینده خامنه‌ای در کیهان از عراقی‌ها خواست تا سفارت آمریکا در بغداد را اشغال کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های وابسته به جمهوری اسلامی ایران طی روزهای گذشته در برابر اعتراضات مردمی عراق که تاکنون 100 کشته و بیش از 1600 زخمی برجای گذاشته است، موضع‌گیری کرده و تلاش کردند این اعتراضات مردمی گسترده را «شورش» توصیف کنند.

این رسانه‌ها ضمن پرداختن به این اعتراضات در تحلیل‌های خود تلاش کردند که آن را با طر‌ح‌ها، برنامه‌ها و توطئه‌های جریان‌های امنیتی و رسانه‌ای خارجی ربط دهند. در تازه‌ترین موضع‌گیری رسانه‌های نزدیک به رهبر ایران، حسین شریعتمداری نماینده علی خامنه‌ای در روزنامه دولتی کیهان ، در سرمقاله روز شنبه 5 اکتبر از عراقی‌ها خواست تا سفارت آمریکا را اشغال کنند و مانند آنچه ایرانی‌ها در سال 1979 انجام دادند سفارت را ببندند.
شریعتمداری مانند احزاب طرفدار تهران در بغداد در سرمقاله‌ای مدعی شد که اعتراضات گسترده عراقی‌ها در تمام شهرهای شیعه نشین، توسط «آمریکا و جریان‌های احزاب خارج از کشور عراق» به راه انداخته شد.
سردبیر نزدیک به خامنه‌ای در افتتاحیه خود این تظاهرات ها که از روز سه شنبه گذشته به طور خودجوش و مستقل از طریق فراخوان در شبکه‌های اجتماعی بدون آنکه مورد تایید احزاب سیاسی یا رهبران دینی برگزارشد را به وابسته بودند به عوامل خارجی متهم کرد.
نماینده خامنه‌ای در کیهان حکومت جمهوری اسلامی در بخشی از این افتتاحیه نوشت:« شواهد تاریخی نشان داده‌اند که سفارتخانه‌های آمریکا در همه کشورها، حتی در کشورهای دوست و هم‌پیمان آمریکا نیز، کانون توطئه هستند. سفارت آمریکا در ایران نمونه‌ای روشن و مثال‌زدنی از این واقعیت تلخ است. وقتی جوانان انقلابی کشورمان سفارت آمریکا را تسخیر کردند، به اسنادی دست یافتند که نشان می‌داد گویا‌ترین نام برای سفارت آمریکا همان «جاسوسخانه» است. اسناد یاد شده، از خیانت برخی شخصیت‌های سیاسی ایران پرده برداشت و جنایات بی‌شمار آمریکا در ایران و برخی کشورهای دیگر منطقه را بر ملا کرد. اکنون باید از جوانان مومن و انقلابی عراق که در سال‌های اخیر با از خودگذشتگی و ایثار ده‌ها حماسه بزرگ و مثال‌زدنی آفریده‌اند پرسید؛ چرا به حضور سفارت آمریکا در بغداد یعنی همان جاسوسخانه و کانون توطئه علیه ملت مظلوم عراق خاتمه نمی‌دهید؟! و این دُمل چرکین را از سرزمین مقدس خود حذف نمی‌کنید و بیرون نمی‌اندازید؟!».

شریعتمداری افزود: «تسخیر «جاسوسخانه» آمریکا و حذف این کانون توطئه برای ما در ایران اسلامی دستاوردهای فراوانی داشته است. چرا باید جوانان انقلابی عراق میهن مقدس خود را از این دستاوردها محروم کنند؟!».

نماینده آیت الله خامنه‌ای در کیهان در باره اعتراضات مردمی عراق که یکی از شعارهای بارز تظاهر کنندگان «ایران برا برا» (ایران برو بیرون) از عراق، را به عوامل خارجی ربط داد.

او آمریکا و کشورهای غربی، عربی و اسرائیل را به دست داشتن در تحریک مردم عراق و راه‌اندازی این تظاهرات و به گفته او منحرف کردن آن متهم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید