نخست وزیر عراق مقررات منع کامل رفت و آمد در بغداد را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق شامگاه چهارشنبه 2 اکتبر 2019 مقررات منع کامل رفت و آمد در بغداد از ساعت 5 صبح روز پنجشنبه 3 اکتبر تا اطلاع ثانوی را اعلام کرد.

بیانیه عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در اعلام « مقررات منع کامل رفت و آمد در بغداد» دو روز پس از آن صادر شد که نقاط مختلفی از این کشور شاهد تظاهرات گسترده مردمی و صحنه‌های برخورد خشونت‌بار نیروهای امنیتی با تظاهرکنندگان بود.

مردم عراق در بغداد و برخی از استانهای جنوبی در اعتراض به مشکلات اقتصادی، فساد دستگاه‌های دولتی و پارلمان این کشور به خیابان‌ها آمدند.

به گزارش خبرگزاری‌ها نخست وزیر عراق در این بیانیه گفت:«بیانیه فرمانده کل نیروهای مسلح عراق: از ساعت 5 صبح روز پنجشنبه تا اطلاع ثانوی مقررات منع کامل رفت و آمد در بغداد اجرا می‌شود».

او در این بیانیه افزود که مقررات منع کامل آمد و شد «به جز درباره مسافران از و به فرودگاه بغداد و خودروهای اورژانس و بیماران» به مورد اجرا گذاشته می‌شود.

در این بیانیه همچنین «کارکنان ادارجات خدماتی مانند بیمارستان‌ها و اداره‌های برق و آبرسانی از این مقررات مستثنی هستند».

عبدالمهدی همچنین استانداران مناطق مختلف عراق را مسئول اتخاذ تصمیمات متعلق به اعلام مقررات منع رفت و آمد در استان‌های مربوطه‌شان دانست.

مطالبات مردم عراق چهارشنبه با درخواست استعفای عادل عبدالمهدی نخستوزیر این کشور وارد مرحله جدیدی شد.

پیش از این نیز شورای تامین استان بغداد فعالیت‌های کاری در تمامی ادارجات وابسته به آن را در روز پنجشنبه تعطیل اعلام کرد.

خبرنگار العربیه گزارش داد در ادامه این اعتراضات مردمی تظاهرکنندگان مجددا به میدان تحریر که پیش از این از سوی نیروهای امنیتی بسته شده بود بازگشتند و در این بین تعدادی از ایست‌های بازرسی وابسته به نیروهای امنیتی در خیابان السعودن منتهی به میدان تحریر را به آتش کشیدند.

در این درگیری‌ها و هنگام تلاش ماموران امنیتی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان، جانشین فرمانده عملیات بغداد مجروح شد.

این اعتراضات در حال گسترش در داخل پایتخت عراق و عموم استان‌های این کشور را میتوان بزرگترین اعتراض پس از روی کار آمدن دولت جدید در عراق نامید. در این اعتراضات تاکنون چند تن کشته و نزدیک به 300 تن دیگر زخمی شدند.

در این تظاهرات شعارهایی از جمله «ایران برو بیرون» علیه ایران و در محکومیت دخالت‌های آن در امور داخلی عراق و همچنین علیه شبه‌نظامیان متحد تهران سر داده شد.

تظاهرکنندگان عراقی نه تنها از عملکرد دولت و ضعف خدمات‌رسانی آن خشمگین هستند بلکه پس از اینکه از سوی احزاب پر نفوذ و تعدادی از سیاسیون «مزدور» خوانده شدند آتش خشم آنها شدت و گسترش یافت.

همانند بغداد تظاهرات در اغلب استانها به ویژه استان‌های جنوبی عراق که بارزترین آن استان ذیقار ادامه یافت. ذی‌قار از دو روز گذشته صحنه درگیری خشونت‌بار نیروهای امنیتی با تظاهرکنندگان بوده که طی آن چندین نفر کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند و ساختمانهای دولت محلی به آتش کشیده شد.
استان‌های نجف، واسط، بصره و دیگر استان‌های عراق نیز شاهد اعتراضات مردمی گسترده‌ای بود که در پی این تحولات و اضاع ناپایدار عراق، دولت وضعیت هشدار فوق‌العاده را در صفوف تمامی نیروهای این کشور اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید