وقوع انفجارهای پیاپی در پی حمله موشکی به منطقه الخضراء

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرنگار العربیه پنجشنبه 3 اکتبر 2019 از وقوع انفجارهای پیاپی پس از یک حمله موشکی به منطقه «الخضراء» بغداد و شنیدن صدای آژیرهای خطر در این منطقه خبر داد.

این حملات پس از آن به وقوع پیوست که عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق شامگاه چهارشنبه 2 اکتبر 2019 مقررات منع کامل رفت وآمد در بغداد را از ساعت 5 صبح روز پنجشنبه 3 اکتبر تا اطلاع ثانوی اعلام کرد.

بیانیه عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در اعلام « مقررات منع کامل رفت و آمد در بغداد» پس از انعقاد نشست رؤسای سه‌گانه، شامل ریاست‌جمهوری، دولت و پارلمان عراق و نتایج آن مبنی بر آغاز گفت‌وگوهای ملی گسترده و تشکیل کمیته رسمی تعامل با مطالبات تظاهرکنندگان صادر شد.

مقررات منع رفت و آمد در بغداد پایتخت عراق دو روز پس از آن وضع شد که نقاط مختلفی از این کشور شاهد تظاهرات گسترده مردمی و صحنه‌های برخورد خشونت‌بار نیروهای امنیتی با تظاهرکنندگان بود.

در بیانیه صادره در پایان نشست روسای سه‌گانه عراق مقرر شد تا دولت تماس‌هایی را با نمایندگان تظاهرکنندگان برقرار کند و قانون تامین اجتماعی را به مورد اجرا بگذارد.

شایان ذکر است آمار کشته شدگان این اعتراضات بنا به آمارهای اولیه منابع عراقی به 6 تن رسیده و نزدیک به 300 تن مجروح شده‌اند.

همچنین اخباری مبنی بر قطع شدن خدمات اینترنت در مناطق مختلفی از عراق گزارش شد و بنا به گزارش پلیس این کشور در شهرهای الناصریه، العماره و الحله در جنوب این کشور مقررات منع آمد و شد به اجرا گذاشته شده است.

خبرنگار العربیه گزارش داد در ادامه این اعتراضات مردمی تظاهرکنندگان مجددا به میدان تحریر که پیش از این از سوی نیروهای امنیتی بسته شده بود بازگشتند و در این بین تعدادی از ایست‌های بازرسی وابسته به نیروهای امنیتی در خیابان السعودن منتهی به میدان تحریر را به آتش کشیدند.

در این درگیری‌ها و هنگام تلاش ماموران امنیتی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان، جانشین فرمانده عملیات بغداد مجروح شد.

نیروهای امنیتی همچنین به سوی تظاهرکنندگانی که می‌خواستند وارد فرودگاه بین‌المللی بغداد شوند آتش گشودند. معترضان نیز اقدام به آتش‌زدن لاستیک‌های خودرو در ورودی‌های فرودگاه بین‌المللی بغداد کردند.

تظاهرات عراق از روز سه‌شنبه به طور مسالمت‌آمیز و با مشارکت بیش از هزار تن آغاز شد که به سوی میدان تحریر در وسط بغداد حرکت کرده بودند. نیروهای پلیس عراق با بمب‌های صوتی و گاز اشک‌آور به مقابله با تظاهرکنندگان اقدام و برای متفرق کردن آنها تلاش کردند که این حمله منجر به بروز مشکلات تنفسی برای تعدادی از تظاهرکنندگان شد.

معترضان عراقی خواستار تغییر دولت این کشور شدند که سیاست‌های آن در زمینه بهبود خدمات و ایجاد فرصت‌های شغلی ناکام مانده است.

بسیاری از تظاهرکنندگان شعارهایی علیه دولت عراق سر داده و پلاکاردهایی را در حمایت از سرلشکر عبدالوهاب الساعدی که اخیرا به دستور عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق از پستش در رأس نیروهای مبارزه با تروریسم برکنار شده است، بالا برده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس ده‌ها تن از شرکت‌کنندگان در این تظاهرات را فارغ التحصیلان جدید دانشگاه‌های عراق تشکیل می‌دهند که نتواسته‌اند در این کشور ثروتمند دارای منابع عظیم نفتی که غرق در فساد است به فرصت‌هایی شغلی دست یابند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید