.
.
.

عادل عبدالمهدی:عراق پایگاهی برای هدف قراردادن سعودی نخواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق روز دوشنبه 30 سپتامبر 2019 با اشاره به عمق روابط ریاض با بغداد گفت، عراق پایگاهی برای حمله به سعودی نخواهد بود.

نخست وزیر عراق، گفت که در سفر اخیر خود به سعودی، دریافت که ملک سلمان و ولیعهد این کشور درک کاملی از اهمیت تلاش‌های او برای کاهش تنش و آرام کردن منطقه داشته و از آن حمایت می‌کنند.

نخست وزیر عراق تاکید کرد، روابط سعودی و عراق بسیار قوی و منسجم است و این دو کشور در باره بسیاری از مسائل باهم اتفاق نظر دارند.

عبدالمهدی در پاسخ به سؤال روزنامه شرق الاوسط، گفت، موضع سعودی در مورد مأموریت ما بسیار عالی بود.

او افزود: « با خادم الحرمین شریفین و ولیعهد او با روشنی و صراحت کامل صحبت کردم و بر سر ضرورت و اهمیت آرامش در منطقه به توافق رسیدیم.

عبدالمهدی گفت، مقامات سعودی از اهمیت نقشی که عراق می‌تواند در این منطقه ایفا کند، آگاه هستند.

عبدالمهدی گفت: « درمورد اوضاع منطقه، افزایش تنش میان ایران و آمریکا و همچنین اختلاف شدید سعودی با ایران و اوضاع یمن و غیره بحث‌هایی مفصلی با پادشاه و ولیعهد سعودی داشتیم».

نخست وزیر عراق در ادامه گفت: «به طور کلی علائم دلگرم کننده برای برقراری صلح و آرامش در منطقه وجود دارد».

او خاطرنشان کرد: «عراق پیشتر در باره بحران توقیف کشتی ایرانی و بریتانیایی نقش آرام کننده‌ای میان لندن و تهران ایفا کرد و این مسئله باعث تقویت نقش بغداد و افزایش اعتبار آن از سوی طرفین شد».

عبدالمهدی در بخشی از این مصاحبه با اشاره به حمله به تاسیسات نفتی آرامکو گفت:«سعودی عراق را به مشارکت در حمله به آمرامکو متهم نکرد و برعکس پادشاه سعودی و ولیعهد آن از نقش عراق تشکر کرده و به آنها اطمینان دادم که عراق به هیچ عنوان به پایگاهی برای حمله به سعودی تبدیل نخواهد شد».

او در باره یمن نیز گفت حل بحران و جنگ در یمن مشکلات منطقه را حل خواهد کردو نخست وزیر عراق گفت ما با منصور هادی روابط بسیار خوبی داریم همچنان که با حوثی‌ها روابط خوبی داریم ما جانب هیچکدام از طرف‌های درگیر را نگرفته‌ایم بنابرین می‌توانیم نقش میانجی میان دولت یمن و حوثی‌ها را ایفا کنیم»