.
.
.

وزیر خارجه سوریه آنکارا را به ادامه حمایت از گروه‌های تروریستی درسوریه متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ولید المعلم وزیر خارجه سوریه، روز شنبه 28 سپتامبر 2019 طی سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ترکیه را به حمایت از گروه‌های تروریستی در سوریه متهم کرد.

المعلم در سخنان خود از عدم پایبندی دولت ترکیه به تعهداتش به موجب توافقات به دست آمده بر سر ادلب انتقاد کرد و گفت:«دولت ترکیه نه تنها به تعهداتش عمل نکرد، بلکه از تروریست‌ها در ادلب حمایت کرده است».

او گفت: «ترکیه از یک سو بر وحدت سوریه تاکید می‌کند و از سوی دیگر خودش آن را زیر پا می‌گذارد. ترکیه باید بین اجرای توافقات آستانه و مبارزه با تروریسم و خروج نیروهایش یا به عنوان یک کشور متجاوز و اشغالگر، یکی را انتخاب کند».

المعلم افزود: «ترکیه و آمریکا همچنان به صورت غیر قانونی در سوریه حضور دارند، این در حالی است که هرگونه حضور بیگانگان در اراضی سوریه، اشغالگری است و ما این حق را داریم که تدابیر لازم را برای مقابله با این اشغالگری اتخاذ کنیم».

المعلم اظهار داشت: «تروریسم همچنان خطر بزرگی برای جهان محسوب می‌شود، اما جهان در برابر تروریسم در سوریه سکوت مطلق کرده است».

وزیر خارجه سوریه افزود: «با وجود دست‌آوردهای ارتش سوریه در این کشور، تروریسم همچنان یکی از بزرگترین تهدید برای صلح و امنیت جهان به شمار می‌آید».

ولید المعلم با بیان اینکه ارتش سوریه به جنگ خود در برابر تروریسم ادامه می‌دهد، افزود: «تاریخ مقابله ملت سوریه با تروریسم را ثبت خواهد کرد».

وزیر خارجه سوریه گفت که «نظام روابط بین‌الملل همزمان با افزایش تهدیدات امنیت جهان، در معرض خطر بی‌سابقه‌ای قرار دارد».

المعلم تاکید کرد که «نقض قوانین بین‌المللی به یک امر شایع تیدل شده است و این باعث می‌شود که ناامنی و هرج و مرج در جهان افزایش یابد».

او تصریح کرد:‌«سوریه به نیابت از جهان با تروریسم از جمله داعش و جبهه النصره مقابله می‌کند. به مقابله با تروریسم تا آزادی کامل این کشور ادامه می‌دهیم».

المعلم اظهار داشت: «ده‌ها هزار تروریسم از بیش از 100 کشور با حمایت کشورهای معروف جهان روانه سوریه شد‌ه‌اند».

وزیر خارجه سوریه در ادامه سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل به تحولات ادلب اشاره کرد و گفت که «تروریست‌ها از غیرنظامیان سوری به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند».

وزیر خارجه سوریه دربخشی دیگر از سخنانش گفت که موج جدید حملات اسرائیل باعث شد که منطقه دچار تنش بیشتری شود. اسرائیل در ادامه اقدامات تروریستی خود، به اراضی سوریه و کشورهای همسایه حمله می‌کند».

وی با بیان اینکه جولان جزو اراضی سوریه بوده و است، افزود: «دوره غصب اراضی دیگر کشورها گذشت. باید اسرائیل را مجبور کرد که به قطعنامه‌های بین‌المللی پایبند باشد».

ولید المعلم در پایان گفت که «حضور خارجی در سوریه بدون موافقت دمشق، اشغالگری است و با این نگاه با آن مقابله خواهیم کرد»».