.
.
.

شورای شهر تهران: طی یک دهه 27 مجسمه و سردیس سرقت شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک عضو شورای شهر تهران و رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی این شورا با هشدار نسبت به ظهور پدیده سرقت مجسمه های شهری اعلام کرد که طی یک دهه اخیر 27 مجسمه و سردیس از خیابان‌های تهران به سرقت رفته که وزن آنها بالای یک تن بوده و ممکن نیست چنین سرقت‌هایی توسط یک دزد عادی انجام شده باشند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، شنبه 28 سپتامبر 2019، محمدجواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در نشستی خبری با ابراز تاسف نسبت به سرقت سردیس قیصر امین‌پور (شاعر معاصر ایرانی)، اعلام کرد که «پدیده سرقت مجسمه‌های شهری» رواج یافته است.

او با بیان اینکه در دهه اخیر سرقت مجسمه‌ها به اوج رسید، از به سرقت رفتن 27 مجسمه و سردیس از خیابان‌های تهران با وزن بالای یک تن خبر داد.
حق‌شناس تاکید کرد: «امکان ندارد یک دزد عادی وسط خیابان بتواند این مجسمه‌های سنگین را سرقت کند».

او با طرح پرسش از مسئولان مربوطه گفت: «چگونه اموال عمومی مردم در روز روشن دز دیده می‌شود اگر هیچ کسی یک موتور گازی آن به سرقت رود مدت بعد با دستبند دزدش را می‌گیرند حالا برای ما این سوال مطرح است که چه موقع و چه کسی این سرقت‌ها را انجام می‌دهد».
حق‌شناس از مطرح شدن این فرضیه که چون مجسمه قیصر برنزی بوده آن را برده و آب کردند، از نبود مراقبت و احساس وظیفه برای حفاظت از آثار هنری خبر داد.

گفتنی است، طی ماه آگوست سال جاری، خبرگزاری ایسنا گزارش داد که سردیس قیصر امین‌پور، شاعر معاصر ایران که در یکی از بلوارهای شهر تهران نصب شده بود، به سرقت رفت. روابط عمومی شهرداری منطقه دو نیز خبر سرقت سردیس قیصر امین‌پور را تایید کرد.