.
.
.

نخست وزیر سودان از آمریکا خواست کشورش را از لیست کشورهای حامی تروریسم خارج کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان، روز شنبه 28 سپتامبر از واشنگتن خواست تا سودان را از لیست کشورهای حامی تروریسم خارج کند.

حمدوک در سخنرانی روز جمعه در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «مردم سودان هوادار و یا حامی تروریسم نبوده بلکه رژیم سابق چنین بوده است».

او با ابراز تشکر از کشورهایی که به پیروزی انقلاب سودان کمک کردند، گفت: «انقلاب سودان به رهایی مردم از ظلم، ستم و رسیدن به عزت و احترام منجر شد.»

نخست وزیر سودان در ادامه گفت: «سودان مصمم است که از قوانین بین المللی پیروی و در تحکیم کنوانسیون‌های بین المللی مشارکت کند.»

حمدوک در ادامه افزود: «سودان از چالش‌های پیش روی خود آگاه است و دولت این کشور برای ایجاد کشوری قانونمند، صلح مدار و توسعه یافته مصمم است».

این مقام سودانی با بیان اینکه تأمین زندگی مناسب و مدیریت کشور با همه تنوع قومی نقطه عطف برای تحکیم صلح در سودان خواهد بود، گفت: انتظار می‌رود جامعه جهانی برای رفع عملکرد رژیم سابق با این کشور همکاری کند»

تلاش‌های آفریقایی و بین‌المللی

تلاش موسی فکی، رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا و همپیمانان بین‌المللی این اتحادیه برای حذف نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم ادامه دارد.

آنتنیو گوتریش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در یک جلسه ویژه درباره وضعیت سودان، از جامعه جهانی خواست تا سودان را از لیست كشورهای حامی تروریسم خارج و تحریم‌های اعمال شده بر این کشور را لغو كنند.