فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • خطاب وزیر خارجه امریکا به غنی: یک انتخاباتی بدون نقص انتظار داریم

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  مایک پومپئو، وزیر امور خارجه امریکا پنج شنبه 26 سپتامبر در تماس تلفنی به محمد اشرف غنی، رییس جمهوری این کشور گفت، واشنگتن انتظار دارد که انتخابات ریاست جمهوری بدون نقص باشد.

  وزارت امور خارجه امریکا با نشر اعلامیه ای نوشت، انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باید بدون کدام مشکل برگزار شود تا از مشروعیت نتیجه آن اطمینان حاصل شود.

  در این اعلامیه نوشته شده است: «ایالات متحده انتظار دارد رفتار نامزدان و نهادهای دولتی که انتخابات را برگزار می‌کنند، بی‌عیب‌ونقص باشد تا از مشروعیت نتیجۀ انتخابات اطمینان حاصل شود».

  براساس این اعلامیه، مایک پومپئو در این تماس تلفنی با اشرف غنی در مورد برگزاری انتخابات و امنیت آن صحبت کردند.

  پومپئو تاکید کرده، امریکا یکبار دیگر گروه های «تروریستی» که شهروندان افغان را برای اشتراک در انتخابات تهدید کرده اند، شدیداً محکوم می نماید.

  طالبان اخطار دادند

  گروه طالبان پنج شنبه 26 سپتامبر با نشر اعلامیه ای اخظار داد، روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به هدف «مختل کردن» آماج حملات قرار می گیرد.

  در این اعلامیه آمده بود، انتخابات یک پروسه «جعلی» است که توسط خارجی ها برای «فریب دادن مردم» برگزار می شود.

  در این اعلامیه نوشته بود: « برای اینکه کدام فرد ملکی زیان نبیند، مجاهدین امارت اسلامی یکبار دیگر به طور اتمام حجت به آن کسانی که اراده اشتراک درین پروسه را دارند، خصوصا به شهر نشینان اطلاع می دهند که در روز انتخابات از رفتن به مراکز انتخاباتی جداً خودداری نمایند و خود را با خطر مواجه نه سازند. در صورت رخ دادن کدام مشکل و تلفات، مسئولیت آن بدوش خود اشتراک کنندگان می باشد».

  از سوی دیگر، نهادهای امنیتی افغانستان اعلام کردند، 72 هزار سرباز برای تأمین امنیت انتخابات ریاست جمهوری موظف شدند و 30 هزار سرباز دیگر در حالت آماده هستند.

  این نهادهای امنیتی اطمینان داده اند که در روز انتخابات امنیت تأمین است و شهروندان افغان می توانند رأی دهند.

  نمایندگی سازمان ملل متحد (یوناما) در کابل از طالبان خواسته است که در روز انتخابات از هرگونه اقدام که باعث اخلال در انتخابات می شود، خود داری کنند.

  در اعلامیه ای یوناما آمده است: «حملات علیه مراکز رای‌دهی و افراد ملکی که در پروسه‌های انتخابات اشتراک می‌کنند، نقض صریح قانون بین‌المللی است و ممکن است جنایت جنگی محسوب شود».

  براساس جدول زمانی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، قرار است انتخابات ریاست جمهوری این کشور فردا شنبه 28 سپتامبر برگزار شود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران