فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پاریس: حمله به آرامکو نقطه عطفی در منطقه است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه روز یکشنبه 22 سپتامبر 2019 در نیویورک اعلام کرد، حمله به تاسیسات نفتی آرامکو سعودی نقطه عطفی در منطقه است.

  لودریان در گفت و گویی با خبرنگاران از نیویورک گفت: «هدف اصلی او برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد کاهش تنش میان ایالات متحده آمریکا و ایران است».

  وزیر خارجه فرانسه گفت:«دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا و همتای ایرانی‌اش حسن روحانی از نخستین اولویت‌ها نیست بلکه اولویت بررسی راه‌های کاهش تنش با همه طرف‌ها مختلف فعال است».

  فرانسه تلاش‌های اروپایی بسیاری را با هدف کاهش تنش میان واشنگتن و تهران رهبری کرد، اما این تلاش‌ها با کاهش تعهدات هسته‌ای سال 2015 از سوی ایران، با شکست مواجه شد.

  ایران از دو ماه پیش از کاهش تعهداتش به توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی خبر داد و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در گزارش خود از کاهش تعهدات تهران خبر داد. ایالات متحده آمریکا در واکنش به اقدام ایران گفت تحریم‌های شدیدتری را علیه ایران اعمال خواهد کرد.

  لودریان گفت: «این یک لحظه خطرناکی برای همه جهان است. این اتفاق زمانی رخ داد که همه ما فکر می‌کردیم فرصتی برای مذاکرات بوجود آمده است».

  وزیر خارجه فرانسه گفت: «لازم است که حقیقت این حملات را بدانیم تا پاسخی جمعی داشته باشیم».

  پیش از این امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه پس حمله به آرمکو در پیامی اعلام کرد، فرانسه با دولت و ملت سعودی برای مقابله با این نوع حملات اعلام همبستگی می کند

  مکرون در پیام خود بر ضرورت حفظ امنیت سعودی و ثبات منطقه تأکید کرده بود.

  فرانسه همچنین شماری از کارشناسان نظامی خود را برای مشاركت در تحقیقات جاری در باره حمله به تاسیسات نفتی آرامكو در منطقه بقیق و حریص به سعودی اعزام كرده بود.

  وزارت دفاع فرانسه اعلام کرد پیشتر اعلام کرد که حمله به آرامکو از شمال یعنی از جهت عراق و ایران به آرامکو صورت گرفته و ادعای حوثی‌ها غیر صحیح است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران