فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • جانسون: ایران مسئول حمله به تاسیسات نفتی سعودی است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا روز دوشنبه 23 سپتامبر گفت، کشور متبوعش ایران را مسئول حملات به تاسیسات نفتی سعودی می داند و بریتانیا همراه با آمریکا و متحدان اروپایی برای دادن پاسخی مشترک به این اقدام عمل خواهد کرد.

  نخست وزیر بریتانیا در جریان سفر به نیویورک برای سخنرانی در جمعیت عمومی سازمان ملل متحد به خبرنگاران همراهش در هواپیما گفت : «بریتانیا مسئولیت حمله به آرامکو سعودی را به احتمال بسیار بالایی بر عهده ایران می داند و ما معتقدیم که در واقع به احتمال زیاد ایران مسئول این حمله بوده است».

  یک مقام ارشد بریتانیا پیشتر گفته بود : «ادعای مسئولیت گروه حوثی‌ها برای این حملات "باور نکردنی" است زیرا «حجم و دقت» و میزان حملات با قدرت این گروه (حوثی‌ها) مطابقت ندارد.

  مقام ارشد بریتانیا افزود:«باورنکردنی است که دولت ایران آن را تدارک ندیده باشد».

  جانسون در پاسخ به پرسشی به اینکه آیا بریتانیا با هرگونه اقدام نظامی برای پاسخ به این حملات آمریکا را همراهی خواهد کرد یا نه، گفت: «بریتانیا در حال بررسی دقیق وضعیت و طرح آمریکا برای حمایت از سعودی است».

  او افزود: «در صورتیکه پادشاهی سعودی یا آمریکا از ما درخواستی بکنند، که نقشی ایفا کنیم در آن صورت ما راه‌های مناسب را برای همکاری‌مان در نظر می‌گیریم تا مفید باشیم».

  جانسون همچنین گفت بریتانیا همراه با آمریکا و کشورهای اروپایی تلاش می‌کنند تا راهی برای پاسخ به این حملات و کاهش تنش‌های در منطقه خلیج پیدا کنند.

  نخست وزیر بریتانیا گفت، در خصوص رفتار ایران در منطقه در نیویورک با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

  جانسون در این مصاحبه گفت، در دیداری که در حاشیه کنفرانس جمعیت عمومی سازمان ملل متحد با حسن روحانی خواهد داشت از او خواهد خواست تا تعدادی از بریتانیایی‌های دو ملیتی که در ایران به صورت غیرقانونی و «ناعادلانه» زندانی هستند را آزاد کند.

  تبلیغات