.
.
.

5 سال کشتار، آوارگی، فساد و گرسنگی در سایه کودتای حوثی در یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبه نظامیان حوثی از 5 سال گذشته تاکنون و در سایه کودتای خود دست به جنایت‌هایی علیه ملت یمن و منابع این کشور زده‌اند به طوری که طی این سال‌ها تعداد قربانیان دو چندان شده و یکی از بدترین بحران‌های انسانی جهان رقم خورده است.

حوثی‌ها از همان لحظات آغازین کودتای‌شان علیه ملت یمن وارد جنگ شدند و در چنین روزی اولین گلوله‌های خود را به سوی قلب صنعا پایتخت یمن شلیک کردند. در سایه ادامه کودتای حوثی یمن دیگر خوشبخت نیست و چهره شهرها را غم و اندوه را فرا گرفته و خیابان‌های صنعا بهترین دلیل بر این است.

حوثی‌ها شعارها، نوشته‌ها و پلاکارهایشان را بر دیوارها و خیابان‌های شهرهای یمن آویزان کرده و در روی زمین فقر، گرسنگی و خشونت را گسترش داده‌اند.

دستاوردهای حوثی..!

دستاوردهای شبه‌نظامیان حوثی از زمان آغاز کودتایشان که به عنوان بزرگترین جنگ در تاریخ معاصر یمن شناخته شده است تاکنون بزرگترین بحران انسانی را در جهان رقم زده است.

عنوان جنگ یمن نیز دچار « تناقض» شده است و در حالی که ملت یمن در گرسنگی و وبا به سر می‌برد روز به روز بر ثروت‌های رهبران حوثی و فرماندهانشان انباشته شده و کالاها و مواد غذایی در قبضه بازار سیاه شبه‌نظامیان حوثی قرار گرفته که از آن میلیاردها درآمد به دست می‌آورند.

علاوه بر چپاول این اموال درآمدهای عمومی یمن 3 سال است که به جیب‌های رهبران حوثی رفته و حتی کمک‌های بشردوستانه را بنا به گزارش‌های برنامه جهانی غذا غارت می‌کنند.

این فساد ملت یمن را روز به روز در گردابی از بحران‌های سرگردان کننده فرو می برد از جمله آن کمبود آب، سوخت، برق و همه این معضلات یکی پس از دیگری همچنان بدون چاره‌جویی مانده است.

شبه‌نظامیان حوثی همچنان سرگرم الگوبرداری از رژیم ایران هستند و در این راستا قبضه خود را بر موسسه‌ها و وزارتخانه‌های یمنی مستحکم‌تر کرده‌اند.

سرباز‌گیری کودکان

کودکان یمنی از آغاز کودتای حوثی همچنان نه تنها از آموزش محروم مانده بلکه و بنا به گزارش‌های مکرر سازمان‌های حقوقی هزاران تن از آنها از سوی شبه‌نظامیان حوثی به سربازی گرفته شده و به جبهه‌های جنگ اعزام شده‌اند و این در حالی است که خانواده‌های این کودکان از هیچ‌گونه حقی برای اعتراض برخوردار نیستند.

در مقابل اگر خانواده‌های یمنی از اعزام کودکان‌شان به جبهه‌های جنگ حوثی ممانعت کنند چاره‌ای جز تلاش برای فرار، آوارگی و عبور از میادین مینی که شبه‌نظامیان حوثی در همه جا کارگذاشته‌اند ندارند.

این خانواده‌ها در صورتی که موفق شوند خود را به اردوگاه‌های آوارگان یمنی برسانند در این حالت در اردوگاه‌ها بنا به داده‌های سازمان ملل متحد به نزدیک به 5 میلیون یمنی خواهند پیوست که از دوزخ حوثیان فرار کرده‌اند.

با این حال چشم آوارگان یمنی در اردوگاهها همچنان به کودکانی دوخته شده است که با خطر ابتلا به وبا مواجه هستند.

با این وجود در صورت رهایی از مرگ آینده این کودکان اما به یافتن وعده غذای بعدی بستگی دارد در حالی که کسانی که آنها را به این اوضاع دچار ساخته‌اند شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل سر می‌دهند مرگ را تنها نصیب مردم یمن کرده‌اند.