فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • هواپیمای باری ارتش آمریکا 19 ساعت بدون وقفه پرواز کرد تا جان یک سرباز را نجات دهد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  یک فروند بوئینگ سی 17 گلوبمستر 3 که بزرگترین و مجهزترین هواپیمای باری نظامی ارتش آمریکا و جهان است، فاصله 13 هزار کیلومتری پایگاه هوایی بگرام افغانستان تا ایالت تگزاس را طی کرده و 2 بار در هوا سوخت‌گیری کرد تا جان یک سرباز زخمی را نجات دهد.

  یک سرباز عملیات ویژه نیروهای آمریکایی در افغانستان در ماه میلادی گذشته در نبردی در این کشور شرکت کرد اما در اثر انفجار خمپاره‌ای در نزدیکی‌اش، یک دست و پایش را از دست داد و علیرغم مراقبت‌های پزشکی حال او رو به وخامت نهاد. از این رو پزشکان ناچار شدند دستور اعزام فوری او به آمریکا را صادر کنند.

  دقایقی پس از این تصمیم یک گروه عملیاتی از سه قاره تشکیل شد که بتواند پرواز یک هواپیما از پایگاه بگرام به تگزاس را بدون توقف ممکن کند. براساس برآوردها برای طی این مسافت 13 هزار کیلومتری، هواپیمای بوئینگ سی 17 گلوبمستر 3 نیاز به دو بار سوخت‌گیری در هوا داشت. این هواپیما با باک پر از بنزین می‌تواند 4 هزار و 400 کیلومتر پرواز کند.

  علاوه بر عملیات سوخت‌رسانی، باید یک گروه پزشکی تشکیل می‌شد که بتواند به شکل شبانه‌روزی از حال این سرباز مجروح آمریکایی که نامش منتشر نشده، مراقبت کند. بوئینگ باری پیشرفته آمریکا نیاز به 19 ساعت زمان داشت تا به تگزاس برسد.

  برای انجام این عملیات 3 هواپیما در نظر گرفته شد. یک فروند بوئینگ سی 17 گلوبمستر 3 که سرباز مجروح و تیم پزشکی را منتقل می‌کرد و دو فروند هواپیمای سوخت‌رسان که در دو نقطه مشخص، عملیات سوخت‌گیری هوایی را انجام می‌دادند. سرباز مجروح را یک کادر پزشکی 18 نفره در این پرواز همراهی کرد که 26 گالن یعنی حدود 100 لیتر خون از گروه خونی این سرباز نیز همراه داشت. این مقدار خون پس از آن تهیه شد که فرماندهی پایگاه نظامی بگرام از سربازانی که گروه خونی مشابه با این سرباز را داشتند خواست خون خود را به او اهدا کنند و بلافاصله صفی بیش از 100 نفره از سربازان در مقابل مرکز اهدای خون تشکیل شد.

  پس از نهایی شدن مقدمات انجام این عملیات، یک بوئینگ سی 17 گلوبمستر 3 از پایگاه هوایی «دوور» در آلمان به سمت افغانستان حرکت کرد و پس از سوخت‌گیری مجدد و سوار کردن سرباز و کادر درمانی و نظامی همراهش، افغانستان را به مقصد شهر سان آنتونیوی ایالت تگزاس ترک کرد.

  در میانه راه یک هواپیمای سوخت‌رسان بر فراز اروپا، عملیات سوخت‌گیری اول را انجام داد. سوخت‌رسانی دوم بر فراز ایالت مین آمریکا و در نزدیکی ایالت کبک کانادا انجام شد تا این سرباز زنده و پس از طی 13 هزار کیلومتر در 19 ساعت به ایالت تگزاس برسد.

  کادر پزشکی هواپیما در حال معالجه سرباز کادر پزشکی هواپیما در حال معالجه سرباز

  هنوز اطلاعاتی درباره این عملیات نجات پرهزینه که احتمال می‌رود پرهزینه‌ترین عملیات نجات تاریخ جنگ‌های جهان باشد، منتشر نشده است. این سرباز پس از رسیدن به تگزاس به یک مرکز درمانی نظامی در خارج از شهر سان‌آنتونیو منتقل شد ولی کماکان در شرایط بحرانی قرار دارد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران