فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • موافقت ترامپ با تقویت بنیه دفاعی نیروهای آمریکایی برای محافظت از منطقه خلیج

  منبع: دبی-لعربیه.نت فارسی

  مارک اسپر وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا، شامگاه جمعه 20 سپتامبر 2019 از موافقت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با اعزام نیروهای دفاعی آمریکایی بیشتری برای محافظت از منابع نفتی و منافع آمریکا در منطقه خلیج خبر داد.

  به گزارش خبرگزاری‌های مارک اسپر که در یک کنفرانس خبری در مقر وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، سخنرانی می‌کرد تاکید کرد که ایالات متحده آمریکا حمایت‌های نظامی جدیدی را جهت محافظت از منابع نفتی و حمایت از منافع خود در منطقه خلیج تدارک دیده است.

  او گفت که دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و در پی حملات اخیر به تاسیسات نفتی آرامکو سعودی با اعزام نیروهای دفاعی آمریکایی که ماموریت‌شان به طور اساسی بر دفاع هوایی و موشکی متمرکز خواهد شد، موافقت کرد.

  وزیر دفاع آمریکا ضمن اعلام اینکه حملات به تاسیسات نفتی آرامکو اقدام تنش‌آمیز دیگری در راستای ستیزه‌جویی‌های ایران است، تاکید کرد کشورش از منافع خود در منطقه دفاع خواهد کرد و در این راستا حمایت‌های نظامی جدیدی را به منظور محافظت از منابع نفتی در خلیج در نظر گرفته است.

  مارک اسپر ضمن اشاره به اینکه ایران اسلحه در اختیار شبه‌نظامیان حوثی یمن قرار می‌دهد رژیم تهران را به ستیزه‌جویی و تلاش برای برهم زدن ثبات در منطقه متهم ساخت و تاکید کرد که واشینگتن از منافعش در منطقه محافظت خواهد کرد.

  وزیر دفاع آمریکا همچنین تاکید کرد:« از شرکای‌مان در خلیج حمایت خواهیم کرد و اگر لازم باشد گزینه‌های نظامی دیگری را در دست داریم».

  مارک اسپر ضمن اشاره به اینکه ریاض تحقیقات خود را درباره حملات به تاسیسات نفتی آرامکو ادامه می‌دهد تاکید کرد که واشینگتن از منافعش در منطقه دفاع خواهد کرد و افزود:« برای کمک به سعودی برای دفاع از خودش هر آنچه که لازم باشد را انجام خواهیم داد».

  از سوی دیگر جوزف دانفورد رئیس ستاد ارتش آمریکا در این کنفرانس خبری نیز گفت که واشینگتن توانایی‌های سعودی در دفاع از خود در برابر هر گونه تهدیدهایی را تقویت خواهد کرد».

  دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا جمعه پیش از این اعلام کرده بود که بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی ایران را تحریم کرده است.

  ترامپ در مصاحبه با خبرنگاران در کاخ سفید، گفت: «بانک مرکزی را تحریم کردم ما همیشه برای گزینه نظامی در برابر ایران آماده هستیم».
  ترامپ در ادامه تاکید کرد که این او است که زمان حمله به ایران را تعیین خواهد کرد.

  ترامپ پس از آن در کنفرانسی مشترک با سکوت موریسون نخست وزیر استرالیا توضیح داد که تحریم‌های اعمال شده علیه ایران حداکثریترین تحریم‌ها است.

  رئیس جمهوری آمریکا همچنین به رژیم تهران هشدار داد که واشینگتن دارای قدرتمندترین ارتش در جهان است و او تاکنون بالاترین سطوح خویشتنداری را در برابر اتخاذ کرده است.

  ترامپ در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران درباره گزینه‌های نظامی احتمالی در مقابله با ایران نیز گفت:« ایالات متحده همیشه آماده است».
  او در پایان اظهارات خویش افزود:« ایران تقریبا ورشکسته شده و وضعیت اقتصادی آن خیلی دشوار است».

  او همچنین افزود:«رهبران ایران برای نجات کشورشان باید حمایت از تروریسم را متوقف کنند».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران