فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ظریف: هدف تحریم جدید آمریکا محرومیت ایران از غذا و دارو است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  وزیر امور خارجه ایران، با محکومیت تحریم های جدید ایالات متحده آمریکا علیه بانک مرکزی این کشور، اعلام کرد که هدف تحریم جدید ممانعت از خرید غذا و دارو توسط ایران است.

  بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر امور خارجه ایران شنبه 21 سپتامبر 2019، تحریم جدید علیه ایران را تلاش آمریکا برای «به زانو درآوردن ملت ایران» عنوان کرد.

  او که در حال حاضر به نیوریورک سفر کرده تا در مجمع عمومی سالانه ایالات متحده حاضر شود، این اقدام آمریکا را «خطرناک و غیرقابل قبول» توصیف و تاکید کرد که مردم ایران با این وجود به غذا و دارو دسترسی دارند.

  ظریف، از دیدار خود با باقی وزیران خارجه امضاءکننده توافق هسته ای 2015، خبر داد و شرط حضور آمریکا در این جلسه را بازگشت این کشور به توافق هسته ای عنوان کرد.

  گفتنی است، وزارت خزانه‌داری آمریکا روز گذشته با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که بانک مرکزی ایران، صندوق توسعه ملی و شرکت اعتماد تجارت پارس در لیست تحریم‌های جدید آمریکا قرار گرفته‌اند.

  در این بیانیه، بانک مرکزی ایران مسئول تامین مالی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، نیرو‌های قدس و حزب‌الله عنوان شده است.

  بانک مرکزی ایران، پیش از این نیز توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم شده بود اما این‌ بار در فهرست تأمین مالی تروریسم قرار گرفته که رفع تحریم آن را دشوارتر و عواقب همکاری با آن را گسترده‌تر می‌کند.

  «استیون منوشین»، وزیر خزانه‌داری آمریکا، این تحریم جدید را بسیار بزرگ توصیف کرد و اعلام کرد که بانک ملی ایران، آخرین منبع تامین مال برای ایران است.

  «یو.اس‌.ای‌.تودی» نیز گزارش داد که ترامپ پس از اعلام این تحریم در دفتر خود در جمع خبرنگاران تاکید کرد که این تحریم‌ها بالاترین سطح تحریم‌هایی است که تا به حال علیه یک کشور اعمال شده‌اند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران