فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سناتور جمهوری‌خواه آمریکا: بدون تردید ایران مسئول حملات آرامکو است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  مارک روبیو، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی تاکید کرد که ایران بدون هیچ تردیدی مسئول حملات صورت گرفته به تاسیسات نفتی آرامکوی سعودی در روز شنبه 14 سپتامبر است.

  روبیو در گفتگو با العربیه موثرترین و پرفایده‌ترین واکنشی که می‌توان به این حملات نشان داد، گرفتن این حالت انکاری است که ایرانی‌ها می‌کوشند با استفاده از آن نقش خود در این حملات را نفی کنند.

  او گفت: «ایران است، با اطمینان کامل. شواهد غیرقابل انکار است و امیدواریم بتوانیم آنها را ارائه کنیم. من امروز با رئیس‌جمهوری درباره ضرورت اینکه نقاب را از رویشان برداریم تا جهان آنها را ببیند، حرف زدم.»

  این سناتور آمریکایی خطاب به کشورهایی که هنوز حامی توافق برجام هستند، گفت: «باید به کشورهای امضاء کننده و حامی توافق هسته‌ای رو کرد و پرسید: چگونه می‌توانید توافقی را تایید که کنید که نه تنها توسعه این موشک‌ها، پهپادها و حمایت از گروه‌های تروریستی را برای ایران ممکن می‌کند، بلکه به حمایت مالی از آنها نیز می‌پردازد.»

  پیش از این و در روز پنج‌شنبه نیز جاناتان هوفمن، معاون وزیر دفاع آمریکا در یک نشست خبری گرفت که ایران به شکلی از اشکال مسئول حملات آرامکو است.

  هوفمن در این کنفرانس مطبوعاتی از همکاری کشورش با پادشاهی عربی سعودی در زمینه تحقیقات درباره حملات آرامکو خبر داد. هدف از این تحقیقات شناسایی نقطه پرتاب موشک‌ها اعلام شد.

  پنتاگون تهران را مقصر این حملات معرفی و اعلام کرد که ایران به شکلی از اشکال در این موضوع دست داشته است.

  سخنگوی پنتاگون همچنین گفت که وزارت دفاع گزینه‌هایی برای پاسخ و واکنش به حملات آرامکو به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، ارائه خواهد کرد ولی تصمیم نهایی بر عهده رئیس‌جمهوری است.

  وزارت دفاع پادشاهی عربی سعودی نیز روز چهارشنبه اعلام کرد بود که حملات آرامکو از سوی شمال و با حمایت ایران صورت گرفته و سعودی توانایی لازم برای دفاع از این کشور را دارد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران