فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رییس جمهوری افغانستان: ما بیش از هر زمانی به صلح نزدیک شده‌ایم

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان شنبه 21 سپتامبر به مناسبت روز جهانی صلح اعلام کرد، کشورش بیش از هر زمانی به صلح نزدیک شده است.

  غنی در یک پیام ویدیویی گفت، حکومت افغانستان در جریان پنج سال گذشته برای رسیدن به صلح پایدار، عادلانه و با عزت تلاش‌های کرده و زمینۀ اجماع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای را نیز فراهم کرده است.

  وی تاکید کرد، موضوع صلح از حاشیه به متن آمده و حکومت افغانستان اراده قوی برای تأمین صلح دارد.

  رییس جمهوری افغانستان گفت: «باید به صراحت گفت که صلح پایدار دقت، جرئت و خلوص نیت می‌خواهد. صلح پایدار باور به عدالت و کرامت انسانی را از ما تقاضا دارد. بدون هیچ تردیدی صلح واقعی زمانی تحقق و دوام می‌یابد که مردم افغانستان، زن و مرد، فارغ از تبعیض و بی‌عدالتی به حقوق خود نایل آیند».

  محمد اشرف غنی اضافه کرد: «اگر طالبان صلح می خواهند، ما نمی‌خواهیم لحظه‌ای جنگ را ادامه دهیم، مسوولیت قتل‌ها و خونریزی‌ها بر عهده کسانی است که صلح و آتش‌بس را نمی پذیرند».

  غنی از طالبان خواست که برای دست یافتن به صلح واقعی و قطع خونریزی باید آتش بس برقرار شود و راه حل منازعات 40 سال افغانستان تنها از راه گفتگوی سیاسی ممکن است و بهترین راه در این زمینه، مشارکت سیاسی و حمایت از انتخابات و نظام جمهوری است.

  از سوی دیگر، دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده امریکا جمعه 20 سپتامبر پس از دیدار با نخست وزیر استرالیا در کاخ سفید به خبرنگاران گفت، طالبان آتش بس را قبول نکردند و این کار باعث لغو مذاکرات صلح شد.

  ترامپ تاکید کرد، طالبان فکر می کردند که با تشدید خشونت ها و کشتار می توانند در مذاکرات صلح امتیاز بگیرند، اما در محاسبات خود سخت اشتباه کردند.

  رییس جمهوری ایالات متحده امریکا یکبار دیگر بر افزایش حملات علیه طالبان در افغانستان تاکید کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران