فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • حکومت افغانستان: جنگ تحمیلی مردمان هر دو سوی خط دیورند را متضرر ساخته است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان شامگاه جمعه 21 سپتامبر اعلام کرد، جنگ تحمیلی مردمان هر دو سوی خط دیورند را متضرر ساخته است.

  براساس اعلامیه ریاست جمهوری افغانستان، غنی در دیدار با سیاسیون و بزرگان خیبر پښتونخوا، کویته و افغان های مقیم خارج، که در کنفرانس جهانی «امن افغان»، اشتراک کرده بودند، در ارگ ریاست جمهوری گفت: «جنگ حد و حدود ندارد، چون این جنگ تحمیلی مردمان هر دو سوی خط دیورند را متضرر ساخته است، به شمول زنان و کودکان، بزرگان نیز در این جنگ قربانی شده اند و هنوز هم، همه روزه قربانی می دهیم».

  وی اضافه کرد، جنگ جاری مانع اصلی ثبات، رفاه و انکشاف می باشد، پس مردمان هردو سوی خط دیورند باید بخاطر تامین صلح باعزت و پایدار به این جنگ و بحران نقطه پایان بگذارند.

  رییس جمهوری افغانستان تاکید کرد: «آغوش برادری ما برای همیشه باز است و برای حل مشکلات فعلی باید باهم دست به کار شویم، زیرا صلح برای همۀ ما خواست مهم و اولویت است».

  قابل ذکر است که هفته گذشته بندر تورخم به گونه 24 ساعته توسط عمران خان، نخست‌ وزیر پاکستان و برخی از مقام‌های افغانستان افتتاح شد و در تابلوی آن از بندر تورخم به عنوان «مرز رسمی میان افغانستان-پاکستان» یاد شده بود.

  اما وزارت امور خارجه افغانستان با نشر بیانیه ای اعلام کرد، خط دیورند را به عنوان مرز کابل – اسلام آباد به رسمیت نمی شناسد.

  وزارت امور خارجه پاکستان جمعه 20 سپتامبر در واکنش به بیانیه وزارت امور خارجه افغانستان در مورد خط دیورند اعلام کرد، خط دیورند، مرز رسمی افغانستان و پاکستان و یک خط شناخته شده بین‌المللی است.

  این وزارت با نشر اعلامیه ای نوشت، مرز تورخم میان پاکستان – افغانستان یک مرز رسمی بین‌المللی و شناخته شده بین دو کشور مطابق با همه امور مربوط بین‌المللی است.

  وزارت امور خارجه پاکستان در این اعلامیه گفته است، افتتاح بندر تورخم در امتداد مرز اسلام آباد و کابل گامی مهم در جهت تسهیل تجارت میان دو طرف است و چنین اظهارات غیرمسئولانه فقط به تضعیف عزم صلح و همکاری بین دو کشور کمک می ‌کند.

  براساس گزارش ها، معاهده دیورند به تاریخ 12 اکتبر 1893 میلادی میان امیرعبدالرحمان خان پادشاه پیشین افغانستان و هنری دیورند امضا شد و خط دیورند را به عنوان مرز میان افغانستان و هند بریتانیایی تعیین کرد؛ اما از زمان تأسیس کشور پاکستان تا کنون، خط دیورند همواره میان کابل – اسلام آباد پٌرتنش بوده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران