فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پنج راهکار نظامی آمریکا علیه ایران از دید یک نشریه آمریکایی

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  نشریه آمریکایی «فوربز» در گزارشی به قلم «مارک کنسین» به پنج راهکار نظامی آمریکا علیه ایران پرداخته و آنها را بررسی کرده است.
  از نظر این نشریه ایالات متحده آمریکا برای پاسخ به ایران 5 راهکار نظامی در اختیار دارد.

  این گزارش یک روز قبل از نشست رئیس جمهوری آمریکا با فرماندهان پنتاگون در روزهای پنجشنبه و جمعه و قرار دادن گزینه‌های نظامی بر سر میز ترامپ منتشر شده است.

  به گزارش کیهان لندن به نقل از این نشریه اولین راهکار : تقویت پدافند هوایی در اطراف شهرهای سعودی و تأسیسات نفتی که این اقدام با هدف جلوگیری از تکرار حملات رژیم ایران و شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی صورت می‌گیرد و نیاز به استقرار سیستم‌های دفاعی پاتریوت و رادارهای بیشتر در کشور پادشاهی سعودی دارد.

  از نظر این نشریه مشکل اساسی این است که سیستم‌های پدافندی ایالات متحده و سعودی، «پاتریوت و هاوک» برای مقابله با هواپیماها و تا حدودی موشک‌های بالستیک طراحی شده اما برای دفاع در برابر هواپیماهای بدون سرنشین کارآیی ندارند.

  دوم : حمله موشکی به تأسیسات نظامی ایران با استفاده از موشک‌های بالستیک دوربُرد. عملیاتی مشابه آنچه ایالات متحده علیه عراق در زمان صدام و علیه القاعده در افغانستان انجام داد. ترامپ نیز خود در سال 2017 دستور حمله موشکی به سوریه را صادر کرد که اقدامی به تلافی استفاده رژیم اسد از سلاح شیمیایی علیه غیرنظامی‌ها بود.

  این حمله به زمامداران ایران این پیام را خواهد داد که ادامه اقدامات خرابکارانه هزینه‌ساز خواهد بود. اما این راه می‌تواند باعث تلفات شود و ایران هم دست به اقدام متقابل بزند. از طرفی هیچی تضمینی نیست که این حمله باعث تغییر رفتار ایران بشود.

  سوم : حمله وسیع موشکی و هوایی علیه مراکز نظامی و زیرساخت‌های غیرنظامی از جمله مراکز کنترل فرماندهی مانند وزارت دفاع، پادگان‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروگاه‌های برق، پُل‌ها و شبکه‌های ارتباطی. هدف از این عملیات تهدید رهبری نظامی و غیرنظامی است که بر مردم ایران نیز به شدت فشار خواهد آورد.

  چهارم: کارزار هوایی گسترده فراتر از یک حمله مقطعی. عملیاتی که شاید هفته‌ها طول بکشد و هدف آن کاهش قدرت نظامی جمهوری اسلامی و کشاندن رژیم ایران به پای میز مذاکره باشد. سابقه نشان می‌دهد این کارزارها چندان نتیجه‌بخش نیست.
  پنجم: قرنطینه‌ ایران که گزینه‌ای شامل خشونت و انفعال است و می‌تواند محاصره‌ بنادر و کنترل رفت و آمد کشتی‌های ایران را در بر بگیرد و مستقیم اقتصاد جمهوری اسلامی را هدف قرار می‌دهد.

  فوربز در ادامه می‌نویسد فراتر از اینها گزینه‌های خشن‌تری هم وجود دارد از جمله تصرف جزایر ایران. این گزارش تاکید کرده که برای اجرای هرکدام از این راهکارهای نظامی، آمریکا به همراهی شرکا و متحدان خود نیاز دارد.

  مقامات ارتش آمریكا شامگاه پنجشنبه 19 سپتامبر 2019 گفتند كه مقامات پنتاگون به جلسات خود با دونالد ترامپ طی روزهای پنجشنبه و جمعه در واشینگتن ادامه دادند. این جلسات به منظور بررسی گزینه‌های پاسخ به حمله به دو تأسیسات نفتی سعودی برگزار شده است.

  به گزارش روزنامه «ول ستریت ژورنال» به نقل از مقامات ارشد نظامی، پنتاگون گزینه اعزام نیروهای مختصص بیشتری در زمینه‌های پدافند هوایی، جنگنده‌های پیشرفته و تجهیزات مراقبت و شناسایی به منطقه خلیج را بررسی می‌کند.

  طبق این گزارش ایالات متحده و همپیمانانش برای تقویت پدافند دقیق در منطقه بیش از هر اقدام نظامی احتمالمالی گام هایی را برداشته‌اند این اقدام پس از حملات آرامکو صورت می‌گیرد.

  جاناتان هافمن، معاون وزیر دفاع آمریكا ، روز پنجشنبه در یك كنفرانس مطبوعاتی در واشنگتن گفت: « ایران به شکلی از اشکال مسئول حملات آرامکو است».

  معاون وزیر دفاع آمریکا گفت: «ما گزینه هایی برای پاسخ به حمله آرامکو در اختیار دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ارائه می دهیم و اوست که باید تصمیم بگیرد».

  او افزود: «حملات به تأسیسات آرامکو تا حدود زیادی با هماهنگی و برنامه ریزی انجام شده است» .

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران