.
.
.

مقام ارشد آمریکایی: از داخل ایران به تاسیسات نفتی آرامکو حمله شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام ارشد آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، روز دوشنبه 16 سپتامبر 2019 به شبکه خبری «سی.ان.ان» گفت، ایران با شلیک 12 موشک کروز و ارسال بیش از 20 پهپاد از داخل خاک خود، تأسیسات نفتی آرامکو سعودی را هدف قرار داد.

این مقام ارشد آمریکایی همچنین افزود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا كاملاً آگاه است كه ایران پشت این حملات قرار دارد، اما تنها منتظر تحقیقات پادشاهی عربی سعودی در این زمینه است.

در همین حال مقامات آمریکایی می‌گویند که دولت آنها موضوع پاسخ نظامی به ایران را به صورت جدی مورد بررسی قرار داده‌‌اند، اگر چه برخی از مقامات پنتاگون تاکنون در اظهارات خود در این باره احتیاط به خرج داده و منتظر تصمیم کاخ سفید هستند.

روزنامه واشینگتن پست نیز طی گزارشی نوشت: «آمریکا مطمئن است که حملات به تاسیسات سعودی از خاک یمن صورت نگرفت و حوثی‌ها در آن هیچ نقشی نداشتند».

یک مقام آمریکایی به روزنامه واشینگتن پست گفت، پیچیده بودن این حملات، دلیل اعتقاد دولت آمریكا به اینکه حمله از خاک یمن صورت نگرفته است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریكا، روز یكشنبه اعلام كرد، واشینگتن برای پاسخ به حملات به تأسیسات نفتی آرامکو در وضعیت آماده باش کامل قرار دارد.

دونالد ترامپ روز شنبه در «توئیتر» نوشت: «صادرات نفت سعودی مورد حمله هدف قرار گرفت... دلیلی وجود دارد که ما را متقاعد می‌سازد که عامل این حملات برای ما شناخته شده است، ما آمادگی کامل داریم تا بر اساس نتایج تحقیقات واکنش نشان دهیم، اما از پادشاهی عربی سعودی توقع داریم تا ما را از کسی که گمان می‌کند عامل این حملات است مطلع سازد، در هر صورت به پیش می‌رویم».

احتمال وقوع حمله از خاک عراق

برخی گزارش‌های اولیه حاکی بود که حمله به تأسیسات نفتی سعودی در بقیق و خریص ممکن است از مرز عراق انجام گرفته باشد، گمانه‌زنی‌هایی که دولت عراق مجبور به تکذیب آنها شد.

دفتر «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق در بیانیه‌ای اخبار رسانه‌ها در خصوص استفاده از خاک این کشور برای دست زدن به حملات پهپادی به تأسیسات نفتی آرامکو را تکذیب و تأکید کرد که بغداد اجازه استفاده از خاکش برای هدف قرار دادن همسایگان را نخواهد داد.

در بیانیه نخست وزیر عراق آمده است: «عراق آنچه که در برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در خصوص استفاده از خاک این کشور برای حمله پهپادی به تأسیسات نفتی پادشاهی عربی سعودی آمده است را تکذیب و تأکید می‌کند که طبق قانون اساسی به جلوگیری از حمله به کشورهای همسایه و برادر از خاک خود، کاملا پایبند است».