.
.
.

بلومبرگ در سرمقاله خود خواستار واکنش نظامی ترامپ علیه ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری بلومبرگ روز دوشنبه 16 سپتامبر در سرمقاله خود با اشاره به حملات تروریستی به دو تأسیسات نفتی آرامکو در سعودی خواستار واکنش نظامی دونالد ترامپ در برابر ایران شد.

این شبکه خبری اقتصادی نوشت، حمله به تأسیسات نفت و گاز سعودی در بقیق نیمی از تولید این کشور که معادل 6 درصد از منابع انرژی جهان است را متوقف کرد.

بلومبرگ این حمله را ضربه‌ای به یکی از شریان‌های اصلی اقتصاد جهانی دانسته و از رئیس جمهوری آمریکا خواست تا این موضوع را هفته آینده در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح کند تا ایران در برابر یک واکنش منسجم بین‌المللی قرار گیرد.

حوثی‌ها یا شبه نظامیان شیعه عراقی فرقی ندارد

بلومبرگ در ادامه نوشت فرقی نمی‌کند که این هجوم از سوی چه کسی صورت گرفت از جانب حوثی‌ها یا شبه نظامیان شیعه وابسته به ایران در عراق آنچه مهم است تهدیدی است که متوجه اقتصاد جهانی شده است.

این خبرگزاری نوشت:«چه حوثی‌ها باشند چه شبه نظامیان شیعه در عراق، هر کدام از شبه نظامیان به ایران وابسته هستند بنابرین از نظر ژئوسیاسی فرقی نمی‌کند».

خبرگزاری بلومبرگ نوشت، شبه نظامیان حوثی و شبه نظامیان شیعه عراقی هر دو به رژیم ایران وابسته‌اند و تهران تمام تجهیزات از جمله موشک و پهپادهایی که سعودی را با آن هدف قرار می دهند.

بلومبرگ در ادامه نوشت، برغم انکار ایران اما تهران تاریخی طولانی در تدارک چنین حملاتی به وسیله شبه نظامیان وابسته‌اش در منطقه دارد.

ارائه دلایل دست داشتن ایران در حملات

بلومبرگ از دولت آمریکا خواست تا شواهد خود را از دخالت ایران در این حمله را ارائه دهد. این خبرگزاری نوشت دولت ترامپ باید سرعت عمل بخرج دهد و شواهد و دلایل مسئولیت ایران در این حملات را ارائه دهد.

این خبرگزاری اقتصادی معروف از واشینگتن خواست تا بافشار بر جامعه جهانی بخصوص قدرت‌های بزرگ مانند چین ، روسیه ، آلمان ، فرانسه و بریتانیا از آنها بخواهد تا موضعی واحد در برابر ایران داشته باشند.

ضرورت یک واکنش محکم به ایران

بلومبرگ در ادامه سر مقاله‌اش نوشت، کشورهای چین، روسیه، فرانسه در جریان حملات اخیر به کشتی‌ها در خلیج و مختل کردن ناوبری در آب‌های بین المللی و تصمیم ایران برای افرایش غنی سازی اورانیوم هیچ واکنشی نشان ندادند و از این اقدامات ایران گذشت کردند. کشورهای مذکور برغم اختلافشان با ترامپ نباید اجازه دهند که اقتصادی جهانی به خطر بیفتد این کشورها نباید با دولتی همدردی بکنند که با رفتار خود اقتصاد جهانی را تهدید می کند. قدرت‌های بزرگ باید پیامی محکم و روشن به ایران بدهند تا تهران بفهد از این به بعد امکان ندارد که جامعه بین المللی چنین رفتاری را بپذیرد».