.
.
.

بریتانیا: حمله به تاسیسات آرامکو نقض فاحش و آشکار قوانین بین المللی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بوریس جانسون نخست وزیر بريتانيا روز دوشنبه 16 سپتامبر گفت که حمله به تاسیسات نفتی سعودی نقض آشکار قوانین بین المللی است.

دومینیک رپ وزیر امور خارجه بریتانیا نیز با اشاره به حمله به تاسیسات نفتی سعودی گفت، این حمله «خطرناک و ناشایست» بود. وی با بیان اینکه بریتانیا کاملاً پشت سعودی خواهد ایستاد گفت: «این یک نقض آشکار قوانین بین المللی است»

او افزود: «هنوز تصویر اینکه چه کسی پشت این حملات است واضح نیست منتطریم که تصویری بسیار واضح از حادثه به دستمان بیاید و این به زودی اتفاق خواهد افتاد».

وزیر خارجه بریتانیا گفت: «این حمله که تأسیسات نفتی سعودی را هدف قرار داده است پیامدهای خطرناکی برای بازارهای جهانی نفت خواهد داشت.این یک اقدام بسیار خطرناک و زشت و ما باید حداکثر یک واکنش بین المللی واضح و یکپارچه در برابر این اقدام داشته باشیم».

در همین حال دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریكا، روز یكشنبه اعلام كرد، واشنگتن برای پاسخ به حملات به تأسیسات نفتی آرامکو در وضعیت آماده باش کامل قرار دارد.

دونالد ترامپ روز شنبه در «توئیتر» نوشت: «صادرات نفت سعودی مورد حمله هدف قرار گرفت... دلیلی وجود دارد که ما را متقاعد می‌سازد که عامل این حملات برای ما شناخته شده است، ما آمادگی کامل داریم تا بر اساس نتایج تحقیقات واکنش نشان دهیم، اما از پادشاهی عربی سعودی توقع داریم تا ما را از کسی که گمان می‌کند عامل این حملات است مطلع سازد، در هر صورت به پیش می‌رویم».

بخشی از شرکت نفتی آرامکوی سعودی روز گذشته شنبه 14 سپتامبر مورد حملات پهپادی قرار گرفت، شرکت آرامکو اعلام کرد که دو کارگاه نفتی از جمله در بقیق، در 60 کیلومتری جنوب غربی مقر اصلی کمپانی آرامکو در ظهران مورد حمله پهپادی قرار گرفتند.

این تاسیسات نفت خام ترش را به نفت شیرین تبدیل کرده و بعد به پایانه‌های خلیج و دریای سرخ یا پالایشگاه‌های دیگر منتقل می‌کند.