.
.
.

وزیر خارجه آمریکا ایران را مسئول حمله به تاسیسات نفتی سعودی دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه 15 سپتامبر 2019 ایران را مسئول حمله به تاسیسات نفتی سعودی در استان بقیق و هجره خریص دانست.

به گزارش تلویزیون العربیه مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، ضمن اشاره به این که ایران مسئول نزدیک به 100 حمله به پادشاهی عربی سعودی است گفت که تمام جهان باید حملات ایران به صادرات انرژی جهانی را محکوم کند.

او در افزود، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و جواد ظریف وزیر خارجه این کشور تظاهر به تمایل به دیپلماسی می‌کنند.

پمپئو تاکید کرد، ایران پیشتر حملات بی‌سابقه‌ای به صادرات انرژی جهان انجام داده است بنابرین دلیلی بر اینکه حمله به دو کارگاه آرامکو از خاک یمن انجام گرفته، وجود ندارد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین اعلام کرد کشورش به همراه شرکاء و همپیمانانش برای محافظت از صادرات جهانی انرژی اقدام خواهند کرد.

شایان ذکر است لیندسی گراهام سناتور آمریکایی روز شنبه از دولت ایالات متحده آمریکا خواست تا در واکنش به حملات به پالایشکاه‌های نفتی سعودی به تاسیسات نفتی ایران حمله نظامی بکند.

سخنگوی امنیتی وزارت کشور سعودی روز گذشته اعلام کرد، ساعت 4:00 سحرگاه روز شنبه 14 سپتامبر تیم‌های امنیت صنعتی شرکت آرامکو آتش‌سوزی‌ها را در دو کارگاه آرامکو در استان بقیق و هجره خریص مهار کردند.

سخنگوی امنیتی وزارت کشور سعودی افزود: «با توفیق اللهی آتش‌سوزی مهار و از انتشار حریق جلوگیری شد و مراجع متخصص تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کردند.»