.
.
.

کاخ سفید: برغم حمله به تاسیسات نفتی سعودی احتمال دیدار ترامپ و روحانی منتفی نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاخ سفید روز یکشنبه 15 سپتامبر اعلام کرد، برغم حمله حوثی‌ها به تاسیسات نفتی سعودی و متهم کردن تهران از سوی واشینگتن به دست داشتن در حملات، احتمال دیدار دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا با همتای ایرانی‌اش حسن روحانی منتفی نیست.

کلیان کانوی، مشاور کاخ‌ سفید در مصاحبه‌ای با شبکه فاکس‌نیوز گفت، اگر چه حملات روز شنبه به چشم‌انداز برگزاری دیدار دونالد ترامپ با روحانی کمکی نکرده است اما همچنان احتمال برگزاری چنین دیداری وجود دارد.

مشاور کاخ سفید با عدم رد احتمال ملاقات دو رئیس جمهوری آمریکا و ایران، گفت: «این به عهده رئیس‌جمهوری (ترامپ) است که اعلام کند دیداری صورت خواهد گرفت یا نه».

کانوی در ادامه گفت، تحریم‌های آمریکا و کارزار فشار حداکثری بر ایران در زمینه برنامه هسته‌ای و موشک‌های بالستیک تهران ادامه خواهد یافت، خواه دیداری صورت گیرد یا نه.

مشاور کاخ سفید افزود، با حمله به تاسیسات نفتی سعودی، مناطق غیرنظامی و زیرساخت‌های حساس که بازارهای جهانی انرژی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، نمی‌توان به انجام چنین ملاقات‌هایی کمک کرد».

شرکت نفتی آرامکو سعودی روز گذشته شنبه 14 سپتامبر اعلام کرد، دو کارگاه نفتی از جمله در بقیق، در 60 کیلومتری جنوب غربی مقر اصلی کمپانی آرامکو در ظهران مورد حمله پهپادی قرار گرفتند.

حوثی‌های یمن مدعی‌اند با 10 پهپاد حملات سنگینی را علیه تاسیسات عمده نفتی سعودی انجام داده‌اند اما مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با مسئول دانستن ایران گفت هیچ دلیلی در دست نیست که این پهپادها از یمن هدایت شده‌ باشند.

این تاسیسات نفت خام ترش را به نفت شیرین تبدیل کرده و بعد به پایانه‌های خلیج و دریای سرخ یا پالایشگاه‌های دیگر منتقل می‌کند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا روز شنبه پس از انتشار خبر حمله پهپادی به این تاسیسات نفتی در یک تماس تلفنی با محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی، آمادگی واشینگتن برای ارائه هر گونه همکاری نظامی و امنیتی با سعودی برای مقابله با چنین اقدامی را اعلام کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در این تماس تلفنی با تأکید بر تأثیر منفی این حملات بر اقتصاد ایالات متحده و همچنین اقتصاد جهانی، بر آمادگی کشورش برای همکاری با ریاض برای حفظ امنیت و ثبات سعودی و منطقه تأکید کرد.

محمد بن سلمان ولی‌عهد و وزیر دفاع سعودی در مکالمه تلفنی با دونالد ترامپ گفت، پادشاهی عربی سعودی اراده و توانایی تعامل و مقابله با این اقدامات تروریستی را دارد.