.
.
.

تونسی‌ها رئيس جمهوری خود را انتخاب می‌کنند

‎احتمال دو مرحله‌ای شدن انتخابات ریاست جمهوری تونس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انتخابات ریاست‌جمهوری تونس روز یک‌شنبه با شرکت بیش از 7 میلیون راس دهنده و 24 کاندیدای انتخاباتی برای پست ریاست جمهوری آغاز شد.

24 کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری تونس پس از 13 روز کارزار مبارزه انتخاباتی و تبلیغ برای برنامه‌های خودشان از طریق میتینگ‌ها و مناظرات تلویزیونی، امروز با یکدیگر به رقابت برمی‌خیزند.

این انتخابات که از ساعت 8 صبح در شهرهای تونس آغاز شد، دومین انتخابات ریاست‌جمهوری از سال 2011 تاکنون در این کشور است.

وزارت کشور تونس در بیانیه‌ای اعلام کرد حدود 70 هزار نیروی امنیتی تامین امنیت انتخابات ریاست‌جمهوری را برعهده دارند.

قرار بود 26 کاندایدای انتخاباتی در این رقابت شرکت کنند اما با کنار رفتن محسن المرزوق و سلیم الریاحی به عبدالکریم الزبیدی وزیر دفاع سابق تعداد نامزدها به 24 تن رسید . هر کدام از این نامزدها علاقمند هستند که جای الباجی السبسی که در 25 ژوئیه فوت کرد را پر کنند.

دولت تونس اعلام کرد 4 هزار مرکز رای‌گیری برای مردم تونس آماده شده است.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای‌ در فیسبوک اعلام کرد، 50 هزار نیروی امنیتی مسؤولیت تامین امنیت تمامی مقرها و مراکز اخذ رای، حفاظت از جان نامزدها، تامین امنیت فعالیت‌های شخصیت‌ها و میهمانان از جمله ناظران تسهیل فعالیت خبرنگاران، تامین امنیت انتقال وسایل مربوط به انتخابات و صندوق‌های رای‌گیری را در مراحل مختلف با هماهنگی نهاد نظامی را برعهده دارند.

طبق این بیانیه، بیش از 20 هزار نیروی امنیتی برای تامین امنیت روال عادی کار در بقیه سازمان‌های امنیتی جهت تضمین امنیت و ثبات و حمایت از اموال عمومی و خصوصی و مبارزه با تروریسم و نیز تامین امنیت مرزها و مقرهای دیپلماتیک و مقرهای حکومتی در نظر گرفته شده‌اند.

همچنین 159 تیم از یگان‌های ویژه ضد ترور در تمامی استان‌ها با تمام تجهیزات لازم و هلی‌کوپتر برای شرایط اضطراری مستقر شده‌اند.

گمانه‌زنی‌های آگاهان سیاسی تونس از گذر به مرحله دوم این انتخابات خبر می‌دهند به عقید آگاهان اوضاع سیاسی تونس دشواری به نظر می‌آید که یکی از نامزدهای موجود بتواند بیش از 50 درصد آرا به دست بیاورد. همگرایی نامزدها در امکانات و نزدیک بودن سطح نفوذ آنها شانس برنده شدن یک نامزد خاص را از بین برده است اما احتمالاً این رقابت اصلی این انتخابات بین چهار نامزد یعنی عبدالفتاح مورو نامزد «جنبش النهضه» و کاندیدای زندانی نبیل القروی وعبدالکریم الزبیدی وزیر دفاع سابق و یوسف الشهید نخست وزیری که اخیرا استعفا داده است رقابت اصلی میان این چهار نفر خواهد بود.

در پی اعتراضات گسترده مردمی و خروج زین‌العابدین بن علی از تونس، اصلاحات گسترده‌ دموکراتیک در این کشور آغاز شد. برای نخستین بار 24 نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تونس در سه مناظره تلویزیونی شرکت داشتند. گفته می‌شود که سه میلیون تونسی این مناظره تلویزیونی را تماشا کرده‌اند.