.
.
.

آغاز نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی در واکنش به سخنان نتانیاهو در باره فلسطین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی روز یکشنبه 15 سپتامبر 2019 جلسه اضطراری خود را که پادشاهی سعودی برای آن دعوت کرده بود را در جده تشکیل می‌دهند.

این نشست اضطراری به دنبال اظهارات اخیر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که گفته بود اگر در انتخابات آینده برای احراز پست نخست وزیری پیروز شود کرانه باختری و دره اردن، شمال بحر المیت و شهرک‌های منطقه غرب اسرائیل را به خاک این کشور الحاق خواهد کرد.

این اظهارات با واکنش‌های عربی بسیاری مواجه شد اغلب کشورهای عربی این سخنان را تحریک آمیز و غیر قابل قبول دانستند.

«سعودی با نقش محوری‌اش حامی و ضامن حفظ فلسطین است»

ریاض الملکی وزیر امور خارجه فلسطین در باره نشست جده به روزنامه الشرق الاوسط گفت، ما از نقش بزرگ سعودی به رهبری سلمان بن عبدالعزیز و ولیعهد محمد بن سلمان در حمایت از اهداف فلسطین قدردانی می کنیم.

المالکی با بیان اینکه فلسطین حمایت همه جانبه سعودی حافظ فلسطین است، گفت :«فراخوان امروز سعودی برای نشست اضطراری در جده ، گواهی از ادامه حمایت عربی و اسلامی به رهبری سعودی از مردم فلسطین و حقوق عادلانه آنهاست.

المالکی افزود: «نشست جده پیام بسیار محکمی برای کشور اشغالگر و تمام جهان ارسال خواهد کرد».

المالکی گفت : «مشاوره و هماهنگی میان دولت فلسطین و پادشاهی سعودی در سطح گسترده‌ای وجود دارد».

گفتنی است که سازمان همکاری اسلامی روز چهارشنبه 11 سپتامبر اعلام کرد بنا به درخواست پادشاهی عربی سعودی نشست فوق‌العاده وزرای خارجه کشورهای عضو این سازمان را در روز یکشنبه 15 سپتامبر جاری برای بررسی تنش‌زایی‌های خطرناک اسرائیل، برگزار می‌کند.

پادشاهی سعودی اعلام کرد که این اظهارات باعث افزایش تنش در منطقه خواهد شد هیچ صلحی برقرار نمی شود مگر سرزمین‌های اشغالی فلسطین به ملت فلسطین بازگردد.

بنیامین ناتانیاهو نخست وزیر اسرائیل اعلام کرده بود که اگر مجددا انتخاب شود تصمیم خود برای «برقراری حاکمیت (اسرائیل) بر مناطقی از دره رود اردن، شمال بحر المیت و شهرک‌هایی در کرانه باختری» را عملی خواهد کرد که این اظهارات او به طور گسترده‌ای از سوی کشورهای عربی و محافل بین‌المللی محکوم شد.

بنا به گزارش العربیه یوسف العثیمین دبیرکل سازمان همکاری اسلامی تاکید کرد که مسأله فلسطین مسأله‌ای محوری است و بر نقش سازمان همکاری اسلامی و کشورهای عضو آن، به ویژه پادشاهی عربی سعودی به رهبری ملک سلمان بن عبدالعزیز خادم حرمین شریفین و ولی‌عهد امین او شاهزاده محمد بن سلمان برای تحقق آرمان‌های ملت فلسطین تاکید کرد.

بنیامین نتانیاهو روز سه‌شنبه با صدور اعلامیه‌ای تهدید کرد، اگر در انتخابات 17 سپتامبر مجددا انتخاب شود دره رود اردن در کرانه باختری اشغالی را به اسرائیل الحاق خواهد کرد.

او در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: «یک جایی هست که بعد از انتخابات بلافاصله می‌توانیم حاکمیت اسرائیلی را در آن برقرار کنیم». در اسرائیل اما این اظهارات ناتانیاهو به تبلیغاتی انتخاباتی تعبیر شده است.

گام‌های مورد نظر نتانیاهو در صورت عملی شدن عملا می‌تواند به آرزوهای راه حل دو دولت که همواره محور دیپلماسی بین‌المللی بوده، پایان دهد.