فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نماینده مجلس ایران: نفوذ سیستماتیک فساد در دستگاه‌ها از دو دهه پیش متداول شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  یک نماینده مجلس ایران از رواج سیستماتیک فساد در دستگاههای دولتی و غیردولتی طی بیش از دو دهه پیش که به گفته او نتیجه آن «تاراج اموال مردم» و ایجادک «بی‌اعتمادی» است، خبر داد.

  در حالی که پیش از این، علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران بر سیستماتیک نبودن فساد در ایران تاکید کرده بود، زهرا ساعی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ایران در گفت و گو با روزنو، شنبه 14 سپتامبر 2019، از نفوذ فساد سیستماتیک در دستگاه‌های مختلف دولتی و غیردولتی خبر داد.

  او بر گسترش فساد به همه سطوح در یک دستگاه پس از نفوذ آن تاکید کرد. ساعی از ایجاد «حاشیه امن» برای افراد فاسد تا سال‌ها خبر داد.

  او بسیاری از گرانی‌های اخیر کشور را دارای «ریشه‌های روانی» دانست که اگر «به موقع» با آن برخورد شود «گرانی‌های کاذب» فروکش می کند.

  علی ربیعی، وزیر پیشین کار و سخنگوی کنونی دولت نیز در نشست مبارزه با فساد در ایران، فساد در این کشور را سیستماتیک دانست که دولت به معنای همه ساختارهای حاکمیت، جامعه مدنی، دانشگاه و رسانه دچار آن شده است.

  او یکی از رویکردهای فساد در زمینه سیاسی را حامی پروری و ایجاد شبکه‌های حامی در نهادهای مختلف دانست تا منافع آن ها را تامین کنند.

  ربیعی اعلام کرد که طبق برآوردهای صورت گرفته، اگر رقم فسادها به جمعیت ایران تقسیم می شد؛ برای هر ایرانی ماهانه یکصد هزار تومان قابل پرداخت بود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران