فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • زبانه‌های آتش‌ خودسوزی «دختر آبی» به فیفا رسید؛ اعزام هیئتی به ایران

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  پس از اینکه حادثه غم‌انگیز خودسوزی سحر خدایاری معروف «دختر آبی» که در اعتراض به حکم دادگاه که علیه او صادر شد، خود را در مقابل دادگاه آتش کشید، توجه افکار عمومی در ایران و سطح بین المللی، به ویژه در جامعه فوتبال و هواداران این ورزش را به خود جلب کرد، اکنون زبانه این آتش، به فیفا نیز رسیده است.

  سحر با پدرش سحر با پدرش

  فدارسیون جهانی فوتبال، فیفا روز چهارشنبه در واکنش به این حادثه غم‌انگیز هیئتی را به ایران اعزام کرد تا موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها را با مقامات جمهوری اسلامی ایران بررسی کند.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه فیفا گفته است به زودی با مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار خواهد کرد تا میزان آماده بودن ورزشگاه‌ها این کشور برای ورود زنان را با آنها بررسی کند.

  طی چند روز گذشته هواداران ورزش، برخی از هنرمندان، زنان فعال حقوق بشر و اغلب مدافعان حقوق برابر زنان با مردان با ارسال نامه و ایمیل و راه انداختن یک فراخوان در شبکه‌های اینترنت از فدراسیون جهانی فوتبال خواسته‌اند تا ایران را از مشارکت در بازهای جهانی و منطقه‌ای تحریم کند. تا مقامات ایران مجبور شوند حقوق زنان را برای ورود به استادیوم‌های ورزشی را فراهم کنند.

  اعزام هیئتی از فیفا به ایران یک روز پس از اعلام مرگ سحر خدایاری دختر هوادار فوتبال استقلال در ایران اعلام شده است. سحر خدایاری دختر که بر اثر خودسوزی اعتراضی جان خود را از دست داد، از هواداران باشگاه استقلال بود و به «دختر آبی» مشهور شده است.

  سحر خداياری روز سه شنبه گذشته در اعتراض به تشکیل پرونده قضایی به خاطر ورودش به ورزشگاه آزادی، مقابل یکی از دادسراهای تهران خودسوزی کرد و بعد از چند روز بستری شدن در بیمارستان، درگذشت. این حادثه غم انگیز بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی ایران و خارج از ایران داشت.

  پیش از این حادثه فیفا از ایران خواسته بود تا موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها را حل کند.

  فدراسیون فوتبال با انتشار خبر خودسوزی سحر خدایاری ضمن انتشار بیانیه‌ای، تلاش زنان ایران برای ورود به ورزشگاه‌ها را نوعی مبارزه مشروع دانست و از مقامات ایران خواست که آزادی و امنیت زنان را در این زمینه فراهم کنند.

  ایران از سال 1979 با به قدرت رسیدن اسلامگرایان و تاسیس نظام جمهوری اسلامی در این کشور، ورود زنان به ورزشگاه‌ها ممنوع شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران