.
.
.

دونالد ترامپ مذاکرات صلح امریکا با طالبان را لغو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده امریکا بامداد یکشنبه 8 سپتامبر دیدار با رهبران طالبان و رییس جمهوری افغانستان در کمپ «دیوید» را لغو و مذاکرات صلح واشنگتن با نمایندگان طالبان را متوقف کرد.

ترامپ در صفحه رسمی توییترش نوشت، قرار بود امروز یکشنبه با رهبران طالبان و محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان در کمپ دیوید دیدار کند، اما این تصمیم لغو شد.

دونالد ترامپ در ادامه نوشت: «یک حمله در کابل که منجر به کشته شدن یک سرباز عالی عالی ما شد و 11 تن دیگر زخمی شدند، من فوری نشست‌ها را لغو و مذاکرات صلح را متوقف کردم».

وی تاکید کرده است: «فقط بدتر شد! اگر آن‌ها در این گفتگوهای صلح بسیار مهم به آتش‌بس توافق نکنند، آن‌ها دوازده فرد بی گناه دیگر را نیز خواهند کشت. بنابر این، آن‌ها (طالبان) احتمالاً قدرت مذاکره دربارۀ یک توافق معنی دار را ندارند. چند دهه دیگر آنها حاضر به جنگ هستند؟».

گروه طالبان پنج شنبه 5 سپتامبر یک موتر بمب گذاری شده را در ساحه «شش درک» شهر کابل انفجار داد که وزارت امور داخله افغانستان تایید کرد که در این رویداد 12 نفر کشته و 42 نفر دیگر زخمی شدند.

مأموریت حمایت قاطع به رهبری ناتو مستقر در افغانستان نیز تایید کرد که در این حمله یک سرباز امریکایی و یک سرباز رومانیایی کشته شدند.
گروه طالبان رسماً مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

از سوی دیگر، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، اخیراً در سفری به کابل گفته بود، توافقنامه صلح با طالبان نهایی شده و منتظر امضا و تایید دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده است.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، شنبه 7 سپتامبر در صفحه رسمی توییترش نوشت، نشست مذاکرات صلح با امریکا در شهر دوحه قطر دوباره آغاز شده و پیشرفت‌هایی داشته است.