.
.
.

اعضای کابینه دولت جدید سودان سوگند قانون اساسی یاد می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع آگاه سودانی شامگاه شنبه 7 سپتامبر گزارش دادند که اعضای کابینه دولت جدید این کشور قرار است امروز یکشنبه در حضور ژنرال عبدالفتاح برهان رئیس شورای حاکمیت و عبدالله حمدوک نخست وزیر این کشور سوگند یاد کنند.

طبق این منابع شورای حاکمیت و شورای وزیران به ریاست عبدالله حمدوک بلافاصله پس از اتمام مراسم سوگند، جلسه مشترکی را برگزار خواهند کرد.

گفته می‌شود در این احتمالا اسامی 2 وزیر دو وزارتخانه «زیربنایی» و« سرمایه دامدامداری» اعلام خواهد شد. با احتمال اعلام این دو وزیر کابینه 20 نفره دولت عبدالله حمدوک برای دوره انتقتالی تکمیل خواهد شد.

پیش‌بینی می‌شود که دولت جدید سودان طی چند روز آینده نخستین ماموریت خود را به مسئله بحران دارفور و دو منطقه «کردفان جنوبی و نیل الازرق» اختصاص دهد و سپس به یافتن راه‌حل‌هایی برای دیگر پرونده‌های اقتصادی و غیره در سودان که در طول سال‌های حکومت عمر البشر همچنان بسته نگه داشته بود، بپردازد.

عبدالله حمدوک در سخنرانی خود در روز چهارشنبه 21 اوت پس از ادای سوگند قانون اساسی گفت، ملت سودان یکی از پرعظمت‌ترین انقلاب‌های تاریخ معاصر را رهبری کرد. او تاکید کرد که رهبری جدید سودان را ملت انتخاب کرده است.

حمدوک در باره اولویت های دولت خود گفت، متوقف کردن جنگ، برقراری صلح و بنای اقتصاد ملی بر پایه تولید از بارزترین اولویت‌های دولت جدید سودان است. او همچنین بر ضرورت مبارزه با فساد و تحقق اصلاحات به عنوان یکی دیگر از اولویتهای دولت آینده سودان تاکید کرد.

او گفت، به بحران اقتصادی کنونی سودان از طریق ایجاد چشم‌انداز و اتخاذ سیاست‌هایی صحیح رسیدگی خواهد شد.

نخست وزیر جدید سودان گفت که بخش بانکی در سودان با خطر فروپاشی مواجه است و به یک برنامه محکمی برای نجات آن نیاز دارد.

او در رابطه با توسعه سیاسی برای آینده سودان، گفت:« برای پایه‌گذاری نظامی دمکراتیک در سودان به همه تفاوت‌ها و اختلاف نظرها احترام قائل شود، اقدام خواهیم کرد».

نخست وزیر سودان، گفت، مشکلاتی که از دوره‌های قبل در کشور متراکم مانده بسیار است اما با اجماع مردم سودان خواهیم توانست کشور را به سوی ساحل امن هدایت کنیم. هم اکنون فضای کشور برای رسیدن به امنیت و ثبات مناسب است.

حمدوک در ادامه گفت:« موفق شدیم که مشارکت و هماهنگی کاملی که منعکس کننده معنی حقیقی دمکراسی است را ایجاد کنیم و در این راستا در دوره پیشرو با چالشی در روند وحدت تمامی دیدگاه‌ها و تحقق توافق فراگیر مواجه خواهیم بود.

حمدوک همچنین گفت که «مسائلی در سودان وجود دارد که نمی‌توان درباره آنها کوتاه آمد».

و افزود:« درست است که من از سوی نیروهای آزادی‌طلب و تحول‌خواه کاندید شدم اما اکنون که سوگند یاد کردم از این لحظه من نخست وزیر همه سودانی‌ها هستم».

عبدالله حمدوک که چهارشنبه 21 اوت ماه گذشته از سوی رهبران اعتراضات مردمی این کشور به عنوان نخست وزیر انتخاب شد پیش از این خواستار آن شده بود تا در کشورش دمکراسی تکثرگرا برقرار شود.