فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ولی‌عهد سعودی و نخست وزیر عراق بر اهمیت ایجاد تعادل در بازار نفت تاکید کردند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولی عهد سعودی شامگاه پنج‌شنبه 5 سپتامبر 2019 طی تماسی تلفنی با عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق بر اهمیت هماهنگی برای ایجاد تعادل در بازار نفت تاکید کرد.

  بنا به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در گفتگوی تلفنی شاهزاده محمد بن سلمان با عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق ضمن بررسی روابط دوجانبه میان دو کشور و زمینه‌های همکارهای دوجانبه بر اهمیت هماهنگی‌ مشترک برای ایجاد ثبات در بازار نفت تاکید شد.

  کارشناسان سیاسی می گویند، سخنان محمد بن سلمان در باره ایجاد هماهنگی در بازار نفت با نخست وزیر عراق در چارچوب روابط جدید دو کشور مندرج می شود.

  دولت جدید عراق از زمان حیدر العبادی با ایجاد تغییراتی در سیاست خارجی خود از یک سو خواهان کم کردن فشار ایران، و از سوی دیگر با دوری از درگیری‌ها و تنش‌های منطقه‌ای به دنبال ایجاد توازن در روابط بین المللی و منطقه‌ای، به‌ویژه با کشورهای عربی است.

  در همین راستا، بغداد با رهاکردن سیاست تنش‌ می‌کوشد روابط خارجی خود، به‌ویژه با کشورهای همسایه عرب را گسترش دهد. این تمایل در دوران زمامداری حیدر العبادی از سال 2014 تا 2018 آغاز شد.

  وی تعادل در روابط و نزدیکی عراق با کشورهای عربی خلیج را برقرار ساخت، اما طی چهار سال گذشته نتوانست با آنها قراردادهای مهم و استراتژیک در زمینه‌های اقتصادی، تجاری و امنیتی و غیره را امضا کند.

  برهم صالح رئیس جمهوری جدید و کرد عراق نخستین سفر خارجی خود را به کشورهای خلیج از جمله سعودی انجام داد و بعد جدیدی به این موضع بغداد بخشید. او همچنین به کشورهای اردن، مصر و ترکیه نیز سفر کرده است.

  عادل عبدالمهدی، نخست وزیر جدید عراق نیز مایل به گسترش روابط با همسایگان عرب است. سفر مقامات سعودی، قطر، کویت، امارات متحده عربی و اردن به بغداد نیز در چارچوب همین رویکرد صورت گرفته است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران