فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ايران رسما گام سوم کاهش تعهدات برجام را اعلام کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت قارسی

  حسن روحانی رئیس جمهوری ایران ، شامگاه چهارشنبه گام سوم کاهش تعهدات برجامی کشورش را اعلام کرد.

  روحانی گفت، تحقیق و توسعه در حوزه هسته‌ای ایران بدون هیچ گونه محدودیتی انجام خواهد شد.

  به گزارش ایسنا، حسن روحانی پس از نشست سران قوای ایران اظهار کرد: «سازمان انرژی اتمی موظف است در زمینه تحقیق و توسعه هر آنچه نیاز فنی کشور است را از روز جمعه آغاز کند و تمام تعهداتی که در این زمینه در برجام وجود داشته است را کنار بگذارد».

  وی افزود: از پس‌فردا (جمعه) ما شاهد گسترش در تحقیق و توسعه در زمینه انواع سانتریفیوژها و سانتریفیوژهای جدید و هر آنچه برای غنی سازی نیاز داریم خواهیم بود. همچنین شاهد سرعت عمل در این زمینه خواهیم بود.

  رئیس جمهوری تاکید کرد: «عدم پایبندی به تعهدات برجامی در زمینه تحقیق و توسعه حوزه هسته‌ای گام بسیار بلندی است که جمهوری اسلامی ایران برمی‌دارد چرا که بخش عمده‌ای از مذاکرات ایران با 1+5 مربوط به زمان‌بندی برای تحقیق و توسعه بود تا این زمان‌بندی تعیین شود که ایران از سال نخست تا سال دهم چگونه تحقیق و توسعه حوزه هسته‌ای خود را انجام دهد».

  روحانی خاطرنشان کرد: «تمام این زمان‌بندی‌ها در حوزه تحقیق و توسعه که در برجام مورد تعهد ما بوده از روز جمعه به طور کامل برداشته می‌شود».

  وی ادامه داد: «هر آنچه که ما از لحاظ فنی و پیشرفت در زمینه تکنولوژی فناوری هسته‌ای نیاز داریم با نظارت آژانس و در چهارچوب حرکت صلح‌آمیز انجام خواهیم داد و در عین حال نیز دو ماه به کشورهای ۱+۴ فرصت می‌دهیم که اگر توانستیم به توافق برسیم. در شرایط توافق ممکن است ما مجددا به تعهدات برجامی خود بازگردیم».

  طبق این گزارش روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت:«درباره هر دو مسئله اقتصادی و مبارزه با فساد هماهنگی‌هایی که میان سه قوه لازم است انجام شود، در جلسه امشب مورد بحث و بررسی قرار گرفت. نظرات روسای سه قوه در اصول و فروع در این زمینه‌ها واحد است و باید همکاری و هماهنگی بیشتری در این زمینه داشته باشیم».

  روحانی در ادامه به مراحل حصول توافق برجام و خروج آمریکا از آن اشاره و خاطرنشان کرد: «در زمینه هسته‌ای مردم ما کاملا مطلع هستند که آمریکایی‌ها از 16 ماه پیش سه هدف را دنبال می‌کردند؛ هدف مهم و اولیه آنها که در آغاز نیز آن را اعلام کرده بودند تغییر نظام جمهوری اسلامی ایران بود، هدف دوم آنها تضعیف نظام و هدف سومشان تحمیل مذاکره‌ای بر ایران بود که خودشان می‌خواستند؛ مذاکره‌ای که توام با تحریم شدید بر ایران باشد تا با این تحریم قدرت چانه‌زنی خود را در مذاکرات به دست آوریم».

  رئیس جمهوری ایران همچنین گفت: «راهی را که جمهوری اسلامی ایران از چهارماه پیش انتخاب کرده است در زمینه مسئله برجام، به دلیل اینکه بعد از خروج آمریکا4+1 نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند، از طرف جمهوری اسلامی ایران کاهش تعهدات اعلام شد؛ مرحله اول و دوم با فاصله دو ماه و با اعطای فرصت به 4+1برای اجرای تعهدات خود انجام شد. بعد از مرحله دوم نیز مجددا دو ماه دیگر به 4+1 فرصت دادیم و البته در این دو ماه ما مذاکراتی را با کشورهای 4+1از جمله اتحادیه اروپا و به‌ویژه سه کشور اروپایی انجام دادیم اما چون به نتیجه مطلوب خود نرسیدیم. ان‌شاءالله گام سوم از روز جمعه 6 سپتامبر برداشته می‌شود».

  روحانی روز چهارشنبه گفت: «بعید می‌دانم طی امروز و فردا نیز بتوانیم به توافق نهایی برسیم؛ در نتیجه گام سوم را برخواهیم داشت و جزئیات این گام سوم را طی امروز و فردا اعلام و بر مبنای آن عمل می‌کنیم.»

  برداشتن گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران ساعاتی پس از انتشار بیانیه وزارت خارجه آمریکا در خصوص تحریم‌هایی تازه علیه تهران که در آن «شبکه نفتی سپاه قدس» را هدف قرار داد، صورت گرفت. اعلام شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران